Švicarji zavrnili ukinitev obveznega služenja vojaškega roka

Švicarski volivci so na današnjem referendumu z veliko večino zavrnili možnost, da bi ukinili obvezno služenje vojaškega roka. Proti je glasovalo 73 odstotkov tistih, ki so oddali svoj glas, kažejo izidi glasovanja. V enem od kantonov pa so volivci izglasovali tudi prepoved nošenja burke v javnosti.

Fotografija je simbolična Foto: Bruno Domingos
Fotografija je simbolična Foto: Bruno Domingos

ŽENEVA > Za ukinitev obvezne vojaške službe je glasovalo 27 odstotkov volivcev, kar je manj, kot so napovedovale ankete, poroča francoska tiskovna agencija AFP. Zagovorniki ukinitve so pričakovali vsaj 30-odstotno podporo.

“Obvezno služenje vojaškega roka je orodje, ki je bilo v preteklosti ustvarjeno za vojne,” je dejal Tobias Schnebli iz protivojaške skupine GSoA in ob tem dodal, da Švici ne grozi nobena resna grožnja invazije.

Načrtu o ukinitvi služenja vojaškega roka so nasprotovale sredinske in desne stranke, pa tudi parlament in vlada, ki jo sestavljajo različno usmerjene stranke.

Zagovorniki sedanjega sistema so v zagovor dejali, da se druge evropske države, ki so opustile obvezno služenje vojaške službe, spopadajo z vse težjim novačenjem ljudi v profesionalno vojsko, kar se tudi v času krize in visoke brezposelnosti ni spremenilo.

Nevtralnost je že skoraj dve stoletji eden od ključnih stebrov švicarske obrambne politike, opravljanje vojaške službe pa že od nekdaj velja za sestavni del nacionalne podobe te alpske države.

“Ukinitev služenja vojaškega roka bi prekinila pristen stik med državljani in družbo,” je predlogu o ukinitvi pred glasovanjem ostro nasprotoval minister za obrambo Ueli Maurer.

Švicarji, stari od 18 do 32 let, začnejo vojaško službo s sedemtedenskim urjenjem, potem pa morajo do 32. leta opraviti še šest 19-dnevnih treningov. Od leta 1992 lahko tisti, ki nasprotujejo tej obliki služenja vojaške službe, državi služijo tudi z izvajanjem drugih aktivnosti, med katerimi so tudi okoljevarstveni projekti.

Moški, ki zavrnejo služenje vojaškega roka, morajo plačati poseben davek v višini štirih odstotkov njihove plače, še poroča AFP.

350.000 prebivalcev kantona Tessin, ki meji na Italijo, je poleg služenja vojaškega roka danes glasovalo tudi o nošnji burke v javnosti. 65 odstotkov jih je glasovalo proti iniciativi, ki bi omogočila zakritje obraza v javnosti. Tessin je prvi švicarski kanton, ki je prepovedal nošnjo burke.

Različna združenja in zveze muslimanov in človekoljubna organizacija Amnesty International so ostro nasprotovali odločanju o zakrivanju obraza na referendumu.

STA


Najbolj brano