Šušteršič pričakuje v Sloveniji težko razpravo o Grčiji

Finančni minister Janez Šušteršič pričakuje v Sloveniji “težko” razpravo o Grčiji, ki poleg že dogovorjene pomoči predvidoma potrebuje še približno 33 milijard evrov. Vprašanje, kako zagotoviti ta dodatna sredstva, je še odprto, in od odgovora nanj je odvisno tudi, ali bo moral o tem odločati slovenski parlament, je pojasnil.

Finančni minister Janez Šušteršič pričakuje v Sloveniji težko razpravo o Grčiji, ki poleg že dogovorjene pomoči predvidoma potrebuje še približno 33 milijard evrov Foto: STA
Finančni minister Janez Šušteršič pričakuje v Sloveniji težko razpravo o Grčiji, ki poleg že dogovorjene pomoči predvidoma potrebuje še približno 33 milijard evrov Foto: STA

BRUSELJ> Območje evra bo dalo Grčiji v zameno za fiskalne ukrepe in strukturne reforme dve leti več časa za izpolnitev fiskalnih ciljev, rok za njihovo izvedbo bo podaljšalo z leta 2014 na 2016, kar pa pomoč državi draži za 32,6 milijarde evrov.

“Veliko držav je opozorilo na to, da kakršna koli zamisel o tem, da bi dajali Grčiji dodatna sredstva kot dodatna posojila ... ali zmanjševanje glavnic dolga, ne pride v poštev,” je povedal minister Janez Šušteršič.

Znižanje obrestne mere, odkup ali odpis dolga

So pa po njegovih besedah tudi drugi mehanizmi, o katerih je v ponedeljek razpravljala evroskupina, a dogovora še ni. Avstrijska finančna ministrica Maria Fekter je v ponedeljek dejala, da potrebujejo “ustvarjalne rešitve”.

Ena od možnosti za zagotovitev dodatnega denarja za Grčijo je znižanje obrestne mere za že odobrena posojila. Druga možnost je, da bi Grčija po ugodni ceni odkupila del svojega dolga. Manj optimistični pa menijo, da bo treba državi preprosto ponovno odpisati del dolga.

Od odgovora na vprašanje, kakšen bo dogovor o mehanizmu financiranja Grčije, je po Šušteršičevih besedah odvisno, ali bo treba z njim v slovenski parlament. “Če bi recimo šlo za znižanje obresti, bi verjetno morali iti v državni zbor. Mislim, da bo razprava težka,” je menil minister.

Veliko držav kritičnih do Grčije

Tudi razprava na ponedeljkovem zasedanju evroskupine po Šušteršičevih navedbah “ni bila lahka”. “Veliko držav je bilo zelo kritičnih do Grčije,” je povedal minister.

Čeprav so se vsi strinjali s trojko mednarodnih posojilodajalcev, da je nova vlada začela delati in da so sprejeli veliko zahtevanih ukrepov, je “bilo veliko kritik in opozoril, da bomo vsi v svojih državah težko prepričali parlamente za kakršne koli dodatne ukrepe”, je sklenil Šušteršič.

STA


Najbolj brano