Šušteršič ne verjame, da bo ustavno sodišče zadržalo zakon o holdingu

Finančni minister Janez Šušteršič je danes v Bruslju v odzivu na pobudo za oceno ustavnosti zakona o Slovenskem državnem holdingu povedal, da ne verjame, da bo ustavno sodišče zadržalo izvrševanje zakona o holdingu. Mandatno-volilna komisija pa je danes prejela šest predlogov kandidatov poslanskih skupin za nadzornike Slovenskega državnega holdinga.

Finančni minister Janez Šušteršič je danes v Bruslju v odzivu na pobudo za oceno ustavnosti zakona o Slovenskem državnem holdingu povedal, da ne verjame, da bo ustavno sodišče zadržalo izvrševanje zakona o holdingu Foto: Daniel Novakovic
Finančni minister Janez Šušteršič je danes v Bruslju v odzivu na pobudo za oceno ustavnosti zakona o Slovenskem državnem holdingu povedal, da ne verjame, da bo ustavno sodišče zadržalo izvrševanje zakona o holdingu Foto: Daniel Novakovic

LJUBLJANA> PS predlaga Andreja Cetinskega, NSi Jovana Lukovca, DL Mirka Mušiča, Desus Andreja Polenca, SLS Marka Smoleta in SDS Aleš Štrancarja.

Slovenski državni holding bo imel v skladu z zakonom devet nadzornikov, od katerega enega predlaga komisija državnega zbora za nadzor javnih financ, v kateri ima večino opozicija. Od preostalih članov štiri predlaga vlada, od tega enega na predlog Ekonomsko-socialnega sveta, in štiri poslanske skupine. Državni zbor bo glasoval o vsakem kandidatu posebej, imenoval pa jih bo z absolutno večino.

Janez Šušteršič je danes v Bruslju povedal, da v primeru odločitve o odstopu s položaja ne vidi posebnih problemov pri opravljanju tekočih poslov na ministrstvu. “Kar se tiče tekočih poslov, je tako, da ustavni zakon ministru nalaga, da opravlja tekoče posle, dokler ni imenovan nekdo, ki ga zamenja. Glede tega ni kakšnih posebnih problemov,” je pojasnil Šušteršič. Na vprašanje, ali bo Državljanska lista izstopila iz koalicije in ali bo sam odstopil kot minister, pa je odgovoril, da bodo o tem odločili v sredo popoldne na svetu stranke.

“Ustavno sodišče se bo najprej odločilo, ali bo to obravnavalo,” je dejal Janez Šušteršič o pobudi za oceno ustavnosti zakona o holdingu, ki so jo vložili Združenje sveta delavcev in še dva pobudnika, ker da ta ne omogoča sodelovanja delavcev pri upravljanju. Zahtevajo tudi zadržanje izvajanja zakona v delu, ki ureja imenovanje nadzornikov holdinga.

Tudi če bo sodišče odločilo, da pobudo obravnava, minister ne verjame, da bo zadržalo izvrševanje zakona, ker je tudi v odločitvi o referendumu poudarilo njegovo nujnost. Bo pa sodišče v tem primeru po rednem postopku vlado prosilo za mnenje.

“Mi bomo razložili, da se nam ne zdi potrebno, da bi v samem holdingu bilo zastopanje delavcev ... tistih 50 ali 100 ljudi, ki bodo v holdingu zaposlenih. Vse družbe, katerih lastnik je oziroma bo holding in ki izpolnjujejo pogoje po zakonu, tam pa bodo seveda delavci še naprej zastopani,” je pojasnil.

“Jaz tukaj ne vidim nobene protiustavnosti in to bomo seveda tudi poskušali razložiti. Ustavno sodišče pa bo presodilo, kdo ima prav,” je sklenil minister.

STA


Najbolj brano