Šušteršič: Dobro, da je v teh pregretih časih nekdo ohranil trezno glavo

Minister za finance Janez Šušteršič je danes izrazil zadovoljstvo nad odločitvijo ustavnega sodišča, da bi bila referenduma o zakonu o Slovenskem državnem holdingu in zakonu o ukrepih za krepitev stabilnosti bank protiustavna. Vesel je, "da je v teh pregretih časih nekdo ohranil trezno glavo" in da so sodniki odločitev sprejeli z veliko večino.

 Foto: Daniel Novakovic
Foto: Daniel Novakovic

LJUBLJANA> "Veseli smo te odločitve ustavnega sodišča, zlasti tega, da je v teh pregretih časih nekdo ohranil trezno glavo, razmislil o plusih in minusih," je v izjavi za medije v Ljubljani dejal minister. S tem je spomnil na dilemo, ali pretehta pravica ljudi do referenduma ali posledice, ki bi jih lahko imela odlaganje uveljavitve zakonov in morebitna zavrnitev. Zelo pomembno se mu zdi, da so ustavni sodniki to odločitev sprejeli z veliko večino. "To seveda kaže, da so bili argumenti po močnem prepričanju močne večine na naši strani," je dejal.

Glede zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank, ki predvideva ustanovitev t.i. slabe banke, je minister pojasnil, da morajo zdaj dokončati delo na podzakonskih predpisih. "Nekaj tega smo seveda že začeli, jasno pa je, da do uveljavitve zakona prav daleč s tem nismo mogli iti," je dejal. Pri tem pričakuje sodelovanje z Banko Slovenije, Združenjem bank Slovenije in mednarodnimi strokovnjaki.

Z bankami, ki bodo najverjetneje vključene v prenos slabih terjatev, bodo morali začeti pripravljati program, v katerem bo opredeljeno, katere terjatve bodo prenesli, kaj bodo banke potem počele, kakšno bo njihovo poslovanje, pripraviti morajo tudi poslovno strategijo. "To lahko po moji oceni traja približno tri mesece, potem bi pa že lahko govorili o prvih prenosih terjatev," je pojasnil Šušteršič.

Šušteršič je dejal, da smo z odločitvijo ustavnega sodišča dobili nekoliko več časa za reševanje Nove Ljubljanske banke (NLB). To pomeni, da se lahko na decembrski skupščini poskušajo dogovoriti z nadzornim svetom in NLB, da sama naredi čim več ukrepov za krepitev kapitala in da bi dokapitalizacijo s strani države izvedli ob oz. po prenosu slabih terjatev, ko se bo dalo oceniti, kolikšna je potreba po dodatnem kapitalu in "ko bomo tudi mi lažje ocenili, ali bodo morda tudi kakšni zasebni vlagatelji pri tem že sodelovali".

V podobnem času kot slabo banko bi lahko vzpostavili tudi Slovenski državni holding. Vlada mora DZ v skladu z zakonom v enem mesecu predlagati klasifikacijo naložb. "DZ bi lahko konec januarja že odločal o tem," je dejal minister.

Nato je predviden trimesečni rok, v katerem mora Slovenska odškodninska družba izpeljati vse potrebno za vzpostavitev holdinga, izvesti je treba prenos državnih naložb na holding, vmes mora DZ imenovati nadzorni svet holdinga, nadzorniki pa morajo imenovati upravo. "Mislim, da bo aprila vse to že lahko funkcioniralo v polni meri," je dejal. Kdo bo sedel v nadzornem svetu holdinga, po besedah ministra še ni znano. Po odločitvi ustavnega sodišča se bo lahko začelo resno iskanje kandidatov, je pojasnil.

Šušteršič pričakuje, da bo ustavno sodišče takšno odločitev sprejelo tudi v primeru referendumske pobude o zakonu o izvrševanju proračunov za leti 2013 in 2014. Vlada naj bi imela jutri na dnevnem redu tudi uredbo o začasnem financiranju proračuna, minister pa ne načrtuje pogajanj s pobudniki referenduma.


Najbolj brano