Sumljivi posli nekdanje uprave Telekoma na Kosovu

Nekdanja uprava Telekoma Slovenije pod vodstvom Bojana Dremlja je pri prodaji in nakupu deležev v kosovski družbi Ipko.net in izdaji poroštva za obveznosti Najdi.si ravnala koruptivno, ugotavlja Komisija za preprečevanje korupcije. Nekdanja uprava je po mnenju komisije s tem Telekom Slovenije oškodovala za več kot deset milijonov evrov.

Nekdanji predsednik uprave Telekoma Bojan Dremelj Foto: Andrej Žnidarčič
Nekdanji predsednik uprave Telekoma Bojan Dremelj Foto: Andrej Žnidarčič

LJUBLJANA> Nekdanja uprava, poleg Bojana Dremlja so njeni člani še bili Dušan Mitič, Filip Ogris-Martič, Darja Senica in Željko Puljić, so kršili dolžno skrbnost vestnega in poštenega gospodarstvenika ter posameznikom in pravnim osebam omogočili premoženjsko korist na škodo Telekoma Slovenije, je na današnji novinarski konferenci dejal predsednik Komisije za preprečevanje korupcije Goran Klemenčič. Omenjena dejanja so bila izvedena med leti 2007 in 2009.

Klemenčič je danes ponovno opozoril, da je področje upravljanja družb v večinski lasti države oziroma družb s prevladujočim vplivom države v slovenski gospodarski in politični realnosti izpostavljeno resnim tveganjem sistemske korupcije in nasprotju interesom. Pri odločitvah o oblikovanju novega koncepta upravljanja državnih naložb je zato Klemenčič pozval k oblikovanju normativov, ki bodo omejevali tveganja politične in sistemske korupcije.

Namestnik predsednika komisije Rok Praprotnik je dejal, da je bil Telekom Slovenije leta 2007 lastnik 75-odstotnega deleža družbe Ipko.net, nato pa je 15-odstotni delež družbe prodal Factor banki. Ta je nato ta delež družbe Ipko.net prodala kosovskemu poslovnežu, ki je malo več kot dve leti kasneje preko Factor banke Telekomu Slovenije prodal te iste delnice po bistveno višji ceni, je pojasnil Praprotnik. Factor banka in omenjena fizična oseba sta se s tem poslom po mnenju komisije okoristila za več kot deset milijonov evrov.

Argumenti jih niso prepričali

“Vsi vpleteni so imeli v postopku preiskave možnost, da se o teh dejanjih tudi izjasnijo, vendar pa njihovi odgovori niso spremenili naših ključnih ugotovitev, mogoče le v malenkostih,” je pojasnil predsednik protikorupcijske komisije.

“Nismo pričakovali, da bo kdo priznal, da je to storil, ker so to v tej državi ne dogaja. Vsekakor pa nas njihovi argumenti niso prepričali,” je poudaril Klemenčič.

Kosovo “slovi” po korupciji

Klemenčič je opozoril tudi na ravnanje nadzornikov Telekoma Slovenije med letoma 2007 in 2009, ki po komisiji dostopnih podatkih niso bili v celoti seznanjeni z vsemi elementi posla, so pa nekatere odločitve kljub tveganosti sprejeli kar na dopisni seji. “Komisija njihovo ravnanje v luči vseh okoliščin primera ocenjuje kot neprimerno,” je poudaril Klemenčič.

V Telekomu Slovenije so danes spomnili, da so v zvezi s posli nekdanje uprave, ki jih je protikorupcijska komisija označila za koruptivne, že vložili tožbe proti upravi družbe prejšnjega mandata. Tožbe so bile vložene junija v okvirnih zneskih 48 milijonov evrov v zadevi Ipko in sedem milijonov evrov v zadevi Najdi.si.

Dodal je, da omenjeni posli, povezani z zadevo Ipko.net, niso nepomembni. “Kosovo namreč predstavlja okolje, ki je v poslovnem, javnem in mednarodnem polju nesporno prepoznano kot okolje z izjemno visokimi korupcijskimi tveganji. To dejstvo mora biti znano vsakemu povprečnemu slovenskemu poslovnežu in je moralo biti znano tudi upravi Telekoma Slovenije,” je dejal.

Nekdanja uprava je po njegovih besedah te okoliščine spregledala oziroma jih aktivno izkoristila. V postopku preiskave so se namreč pojavili indici in informacije v smeri konkretnih korupcijskih kaznivih dejanj in dajanja podkupnin posameznim osebam iz Telekoma oziroma njihovim svetovalcem.

Komisija bo svoje ugotovitve posredovala upravi in nadzornemu svetu Telekoma Slovenije ter primer s pripadajočo dokumentacijo kot kazensko ovadbo odstopila policiji in državnemu tožilstvu zaradi sumov storitve več kaznivih dejanj.

Revizorska družba Deloitte je v posebni reviziji vodenja nekaterih poslov v družbah skupine Telekom Slovenije v zadnjih letih ugotovila vrsto škod. Odvetniška pisarna Ilić je nato po pooblastilu sedanjega vodstva Telekoma Slovenije zoper člane nekdanje uprave vložila dve odškodninski tožbi zaradi škode, ki je nastala pri nakupu slovenske družbe Najdi.si ter družbe Ipko na Kosovu.

Dremelj: Protikorupcijska komisija ne navaja dokazov

Protikorupcijska komisija za svoje ugotovitve ne navaja dokazov, je v odzivu na danes predstavljene ugotovitve komisije poudaril Bojan Dremelj. Zagotavlja, da bo nekdanje vodstvo Telekoma dokazalo, da je ravnalo skrbno in gospodarno.

Protikorupcijska komisija - kot kaže - ne potrebuje nobenega dokaza, da nekoga obtoži, poudarja Dremelj. “V svojih ugotovitvah ne predloži nobenega dokaza, enostavno slepo sledi ugotovitvam Deloittove revizije, ki smo jo zelo natančno in z argumenti zavrnili, poleg tega pa je še protizakonita,” pravi nekdanji prvi mož Telekoma.

Dremelj izpostavlja tudi, da protikorupcijska komisija v svojih ugotovitvah podaja ugibanja, kot na primer, da so “mogoče podkupili kakšnega uradnika. Spodobilo bi se, da se navede, kdo in koga,” pravi.

STA


Najbolj brano