Študenti politikom: Nismo kupci

Predstavniki študentske organizacije so pred državnim zborom (DZ) izrazili nasprotovanje ukrepom, ki “poslabšujejo dostopnost in kakovost javnega visokega šolstva”. S simbolično akcijo z nakupovalnimi vozički so politikom sporočili, da študentje niso kupci.

 Foto: Arhiv Pn
Foto: Arhiv Pn

LJUBLJANA> Za vložitev svojega predloga zakona o štipendiranju v proceduro v DZ so že zbrali dovolj podpisov.

Študentje so z nakupovalnimi vozički danes prišli pred DZ, saj želijo “politične elite ozavestiti o škodljivih ukrepih, ki so že bili sprejeti in se še načrtujejo”, je pojasnil predsednik Študentske organizacije Slovenije (ŠOS) Mitja Urbanc.

Urbanc opozarja predvsem na škodljive posledice zakona o visokem šolstvu, ki lahko po njegovih besedah uniči kakovostno in dostopno javno visoko šolstvo. Kot poudarja, nasprotujejo komercializaciji in privatizaciji visokega šolstva, političnim elitam pa sporočajo tudi, da je izobraževanje javno dobro in da so mladi prihodnost.

Mladi želijo biti del rešitve

Predstavniki ŠOS so tako v DZ odnesli dopis za vse poslance, v katerem jih pozivajo, naj o ukrepih in reformah “odločajo po lastni vesti, predvsem pa naj imajo v mislih prihodnost mladih”, pojasnjuje Urbanc.

S svojo konstruktivno držo in predlogi po njegovih besedah sporočajo tudi, da želijo biti mladi “del rešitve in ne del problema”.

Urbanc je pojasnil, da so za vložitev svojega predloga zakona o štipendiranju v proceduro v DZ konec prejšnjega tedna zbrali približno 6000 podpisov, a bodo zbiranje nadaljevali do srede, saj si želijo čim širše podpore. Za vložitev predloga zakona bi zadostovalo 5000 podpisov, rok pa se izteče 24. decembra.

Zbrani podpisi po besedah Urbanca kažejo na razumevanje in na slab socialni položaj mladih. “Verjamemo, da bodo politične elite razumele sporočilo o pomembnosti sprememb na bolje, da zagotovijo boljšo prihodnost mladim,” je dejal.

Za več štipendij hkrati

Skozi predlog zakona po njegovih besedah med drugim predlagajo možnost prejemanja različnih štipendij hkrati do meje praga revščine, ki je 562 evrov, in uvedbo štipendije za deficitarne poklice. Prav tako zvišujejo cenzus in uvajajo nekatere nove dodatke, štipendije bi znova podelili mladoletnim dijakom in tujim študentom.

Na ŠOS se zavzemajo za izboljšanje socialnega položaja mladih. Tudi zaradi nedavno sprejete socialne zakonodaje je namreč socialni položaj dijakov, študentov, mladih in družin zelo slab, je dejal Urbanc in študente pozval, naj se udeležijo sobotnega “javnega shoda proti škodljivi politiki”.

STA


Najbolj brano