Štrukelj: Vztrajanje pri zmanjšanju plačne mase bo pripeljalo do konflikta

Osrednja tema kongresa konfederacije sindikatov javnega sektorja so napovedana pogajanja o ukrepih za leto 2015. Vztrajanje vlade pri dodatnem znižanju plač bo prineslo konflikt, poudarja vodja konfederacije Branimir Štrukelj.

Vztrajanje vlade pri dodatnem znižanju plač bo prineslo konflikt, poudarja vodja konfederacije Branimir Štrukelj Foto: Daniel Novakovic
Vztrajanje vlade pri dodatnem znižanju plač bo prineslo konflikt, poudarja vodja konfederacije Branimir Štrukelj Foto: Daniel Novakovic

LJUBLJANA > "Te pike ne želimo več spreminjati v vejico," pravi. Minister Gregor Virant znova miri, da gre le za pogajalsko izhodišče.

Četrtega kongresa konfederacije se udeležuje približno 160 delegatov, ki zastopajo 74.000 članov iz sedmih reprezentativnih sindikatov javnega sektorja.

Uvodoma jih je nagovoril Štrukelj, ki je ponovil, da na dodatno znižanje plač, ki jih vlada predvideva tako v proračunu za prihodnje leto kot v osnutku nacionalnega reformnega programa, ne bodo pristali. Prav tako se niso pripravljeni pogovarjati o zmanjševanju števila zaposlenih, razen dogovorjenega odpuščanja z nenadomeščanjem do enega odstotka na letni ravni.

"Pišem pismo prijatelju, ki je za devetimi gorami"

Konfederacija se je pripravljena pogovarjati le o podaljšanju varčevalnih ukrepov, o katerih so se z vlado dogovorili lani in so veljavni do konca leta. "Tudi to pa ne pomeni, da pristajamo na podaljšanje," je pojasnil Štrukelj. Če se bo uresničila napoved, da je Slovenija na začetku obrata gospodarskega cikla, bi lahko predlagali tudi dvig plač.

Odločitev o tem bo padla na pogajanjih, ko bo tudi jasno, kaj si vlada v resnici želi storiti. Pri teh dokumentih in napovedih, ki jih vlada pošilja v Bruselj, gre včasih le za "pišem pismo prijatelju, ki je za devetimi gorami," pravi Štrukelj.

Kot gost se je kongresa udeležil tudi glavni vladni pogajalec in notranji minister Virant. V nagovoru je izpostavil, da verjame v socialni dialog in čeprav so bila obdobja pogajanj "včasih malo bolj vroča", so se na koncu vedno dogovorili.

Virant: Slovenija se pobira iz krize, a ima velike strukturne težave

A ob tem je pojasnil, da mora upoštevati ekonomsko in javnofinančno realnost. Slovenija se počasi res začenja pobirati iz krize, je dejal, a ima velike strukturne težave. Eden največjih je zadolžitev in po Virantovih besedah je edina možnost ta, da se postopoma pride do uravnoteženih javnih financ.

"To ni poslušanje nekega diktata iz Bruslja, to moramo narediti zaradi nas samih," je povedal minister in izrazil zavedanje, da se tega ne more narediti čez noč. Radikalni posegi v družbi niso dobri, to je treba početi preudarno, je pojasnil in dodal, da do uravnoteženih javnih financ dejansko lahko pridejo v letu 2017.

Po njegovih napovedih se bodo pogajanja s sindikati o tem začela v nekaj tednih, predvidoma do konca meseca. Virant upa, da se jim bo tudi tokrat uspelo uskladiti.

Na kongresu bodo delegati sprejemali še resolucijo Proti demontaži javnega sektorja in odpuščanju javnih uslužbencev, izbrali bodo tudi predsednika konfederacije. Za zdaj je edini kandidat Štrukelj.

STA


Najbolj brano