Stranke večinoma še brez komentarja glede napovedane interpelacije

Minister za notranje zadeve Vinko Gorenak napovedano vložitev interpelacije zoper njega ocenjuje kot priložnost, da izčrpno pojasni svoje argumente. Če bo interpelacija proti ministru Gorenaku v ponedeljek dejansko vložena, bo minister najprej preučil navedbe in v predpisanem roku odgovoril na očitke, so sporočili z ministrstva za notranje zadeve.

Parlamentarne stranke so večinoma še brez komentarja glede napovedane interpelacije zoper ministra Vinka Gorenaka Foto: STA
Parlamentarne stranke so večinoma še brez komentarja glede napovedane interpelacije zoper ministra Vinka Gorenaka Foto: STA

LJUBLJANA> V Poslanski skupini Pozitivne Slovenije so pripravili interpelacijo zoper Vinka Gorenaka. Očitajo mu odgovornost za izginule podpise za referendumsko pobudo o zakonu slabi banki. Po napovedih vodja poslanske skupine PS Janija Möderndorferja bodo interpelacijo vložili v ponedeljek.

Štiri koalicijske stranke - SDS, DL, SLS in NSi - interpelacije, ki naj bi jo vložila Pozitivna Slovenija, danes še ne želijo komentirati. Predsednik pete koalicijske stranke, Desus, Karl Erjavec pa napoveduje, da je ne bodo podprli. V SD upajo, da bo interpelacija dobro pripravljena. Po Möderndorferjevih besedah je nesporno, da minister za notranje zadeve Gorenak glede na znana dejstva ne more več opravljati te funkcije, “saj je z jasnimi koraki bilo povoženo osnovno in temeljno dejstvo, da se prepreči ljudska iniciativa na podlagi zakona o referendumu”.

Desus ne bo podprl interpelacije

Po besedah Karla Erjavca bi podpora interpelaciji pomenila kršenje koalicijske pogodbe. Erjavec tudi sicer ocenjuje, da do zdaj še noben organih ni ugotovil odgovornosti ministra Vinka Gorenaka za izgubljene podpise pri pobudi za referendum o zakonu za sanacijo bančnega sistema, zato je interpelacija po njegovem prepričanju neutemeljena. Če pa bi kateri organ vendarle ugotovil, da so bile v postopku ugotovljene nepravilnosti, pa je minister Gorenak “tako ali tako dejal, da bi ponudil odstop”, je povedal Erjavec.

Vodja poslanske skupine SD Janko Veber pa upa, da bo interpelacija dobro pripravljena in tudi argumentirana. SD kot opozicijska stranka ne podpira te vlade, je dejal in dodal, da bodo oblikovali sklep potem, ko bo minister Gorenak podal odgovore na očitke v interpelaciji. Seveda pa je najprej treba počakati, kako bo oblikovana interpelacija in kakšen bo odgovor, je še dejal.

Čakajo na besedilo

V SDS se do interpelacije ne želijo opredeljevati, dokler ne bo tudi uradno vložena v parlament. V DL pa pravijo, da so svoje stališče do interpelacije že povedali in da dokler traja preiskava, zadeve ne želijo komentirati.

Vodja poslanske skupine Mihael Prevc je dejal, da poslanci SLS legitimnim instrumentom opozicije, kot je interpelacija, ne oporekajo. Do nje pa se bodo opredelili, ko bo interpelacija vložena.

Tudi vodja poslanske skupine NSi Matej Tonin interpelacije zaenkrat noče komentirati. Dejal je, da besedila interpelacije še ni videl in da o njej ve le toliko, kolikor je zasledil v medijih. Sicer pa ga predvsem zanima, kakšne dokaze imajo poslanci Pozitivne Slovenije za navedene očitke Gorenaku in s čim so podkrepili obtožbe. “Ko bom to videl, bom lahko komentiral, ali je interpelacija utemeljena ali ne,” je dejal.

STA


Najbolj brano