Stranke iščejo izhode

Ustava ne pozna izraza “manjšinska vlada”, pravi Janez Janša. Slovenija ima po njegovih besedah vlado s polnimi pooblastili, za to, da ta predčasno zaključi svoj mandat, pa vidi dve poti: izglasovanje konstruktivne nezaupnice ali pa spremembo volilnega sistema, da bi lahko v prihodnje izvolili stabilnejšo vlado.

Alenka Bratušek: “V PS smo prepričani, da je dozorel čas za začetek pogovorov o projektni vladi” Foto: STA
Alenka Bratušek: “V PS smo prepričani, da je dozorel čas za začetek pogovorov o projektni vladi” Foto: STA

LJUBLJANA>“Vlada bo delovala naprej,” po izstopu DL iz koalicije je po včerajšnji seji vlade napovedal premier Janez Janša, ki ne vidi nobenih težav, da se medtem ne bi oblikovala še neka nova vlada. Z vložitvijo glasovanja o konstruktivni nezaupnici, kar bi pomenilo tudi takojšnje glasovanje o novem kandidatu za mandatarja, Slovenija ne bi za več mesecev zastala. “Tisti, ki so povzročili to krizo, so to dolžni storiti,” poziva politične nasprotnike k vložitvi konstruktivne nezaupnice. “Glede na to, da se velik del državnega zbora v tej situaciji po mojem nekoliko boji predčasnih volitev, najbrž ne bo prav težko zbrati 46 glasov,” meni.

Spet želje po večinskem sistemu

Druga pot, ki bi po oceni premierja preprečila destabilizacijo države, je sprememba volilnega sistema še pred predčasnimi volitvami, do katerih bi stranke dosegle dogovor o ključnih prednostnih nalogah vlade.

Če ostanemo pri sedanjem volilnem sistemu, se nam lahko vzorec, ko male stranke zamajejo koalicijo, ponavlja v nedogled, opozarja Janša, ki je spet obudil dolgoletno željo SDS po uveljavitvi dvokrožnega večinskega volilnega sistema. Med možnostmi, ki jih bo Janša predstavil ostalim strankam, sta tudi kombinirani volilni sistem ali nadgradnja proporcionalnega.

Pomembne naloge

Nikakor pa Janša ne bo v DZ vložil glasovanja o zaupnici vladi, saj bi padec vlade in priprave na predčasne volitve državo spravili v mrtvi tek, začinjen s predvolilno bitko. A pred Slovenijo premier v tem času vidi pomembne naloge, zaradi katerih si država ne more privoščiti brezvladja.

Z dvotretjinsko večino poslanskih glasov bi bilo treba uveljaviti spremembe referendumske zakonodaje, ratificirati pristopno pogodbo Hrvaške za vstop v EU, izpeljati reformo sodnega sistema in vpisati fiskalno pravilo v ustavo, je naštel. Izpeljati je treba tudi reformo trga dela, ki sicer v DZ potrebuje navadno večino poslanskih glasov.

V finalu so tudi pogajanja o tem, koliko evropskih kohezijskih sredstev bo dobila Slovenija v finančni perspektivi 2014-2020, spet se bo treba zadolževati v tujini (v letu 2013 za 1,456 milijarde evrov), pripraviti pa je treba tudi memorandum za arbitražno sodišče, ki bo odločalo o meji s Hrvaško. “Mislim, da je vsem jasno, da enotnost tu potrebujemo,” pravi o memorandumu.

Premier je včeraj že prejel odstopni izjavi obeh ministrov, Senka Pličaniča in Janeza Šuštešiča. V ponedeljek se bo z njunim odstopom seznanil še DZ in šele takrat bo Janša pripravljen povedati, ali in s kom ju bo zamenjal.

PS za konstruktivno nezaupnico

Naslednja, ki ima namen izstopiti iz koalicije, je stranka Desus. Njena ministra Karl Erjavec in Tomaž Gantar bosta iz vlade odšla 22. februarja, DZ pa se bo s tem seznanil predvidoma 8. marca na redni seji.

Erjavec rešitev za nastalo politično krizo vidi v konstruktivni nezaupnici, pri čemer pa potrebujejo PS. Za sodelovanje Desusa s PS v novi koaliciji bi zadostovalo, če bi se Zoran Janković umaknil iz te stranke.

Tudi podpredsednik DZ Jakob Presečnik (SLS) meni, da je konstruktivna nezaupnica edini pametni način razrešitve trenutne politične situacije. Glede pogojev o sodelovanju s PS pa pravi, da ni nujno, da bi Janković moral odstopiti z mesta ljubljanskega župana.

Medtem je Alenka Bratušek, ki začasno vodi PS, strankam že razposlala vabilo na sestanek, na katerem bi se pogovarjali, kako naprej. Bratuškova se ogreva za oblikovanje projektne vlade, ki bi si zadala pet ključnih projektov: zagon gospodarstva, reformo trga dela, vstop Hrvaške v EU, zaključek pogajanj o novi finančni perspektivi ter spremembo volilne zakonodaje.

Do projektne vlade bi prišli najprej z dogovorom o projektih, potem pa s konstruktivno nezaupnico. “Naša želja je seveda, da bi pod to konstruktivno nezaupnico bilo čim več podpisov kolegic in kolegov iz DZ,” pravi Bratuškova, ki na pozive k odstopu Jankovića iz stranke odgovarja, da njen način dela niso ultimati, zato jih ne bo sprejela niti z druge strani.

SD še naprej za predčasne volitve

NSi po pojasnilih njene predsednice Ljudmile Novak še vedno vztraja v vladi, saj je ta še naprej lahko učinkovita, ker lahko izvaja svoje naloge.

SD pa vztraja pri predčasnih volitvah, ki bi omogočile oblikovanje nove, trdne večine v parlamentu. “Najhitrejša rešitev je odstop predsednika vlade. Vse ostalo samo podaljšuje agonijo,” o izhodu iz krize pravi predsednik SD Igor Lukšič. Tudi možnosti za sodelovanje s PS, dokler je v njej Janković, ne vidi.

JANA KREBELJ


Najbolj brano