Stop za privatizacijo bi bil poguben za borzo

Politična nestabilnost v Sloveniji že terja davek. Zahtevana donosnost na slovenske desetletne obveznice, ki je zadnje mesece vztrajno padala, se je včeraj povzpela, a je na koncu ostala pod štirimi odstotki. Malodušje je zajelo tudi ljubljansko borzo, indeks SBI TOP je krepko upadel.

Delnica Telekoma Slovenije je včeraj izgubila dobrih šest odstotkov. Foto: STA
Delnica Telekoma Slovenije je včeraj izgubila dobrih šest odstotkov. Foto: STA

LJUBLJANA > Finančni analitiki se strinjajo, da se Slovenija strmoglavljenju borznega indeksa lahko izogne le s prepričljivimi zagotovili o nadaljevanju privatizacije.

Do rahle negativne reakcije pri zahtevanih donosih je že prišlo in podobno lahko pričakujemo tudi v prihodnjih dneh, saj se je okrepila politična negotovost, ki jo vlagatelji ne marajo. “Toda na drugi strani je financiranje države že pod streho, tudi slaba banka (DUTB), z vidika ostalih reform pa tudi pod to vlado tako ali tako ni najbolje kazalo. Zato večje negativne reakcije pri obveznicah vseeno za zdaj ne pričakujemo,” pravi Saša Stanovnik, finančni analitik iz Alte Invest.

Vlagatelji zbegani

Tudi finančni strokovnjak Matej Tomažin ocenjuje, da so višji pribitki slovenskih obveznice glede na referenčne obveznice izključno posledica negotovosti, ki se je okrepila: “Slovenija je v nacionalnem reformnem programu nanizala obljube, vlagatelji pa zdaj ne vedo, ali jih bo res izpolnila.”

Tako Stanovnik kot Tomažin se strinjata, da je delniški trg povsem drugačna zgodba. Ta je do petka beležil 16-odstotno rast predvsem na osnovi privatizacijskih pričakovanj. Država je namreč pred časom končno določila, katere družbe v državni lasti bo prodala; za prve se je postopek že začel, denimo za Telekom. Včeraj je indeks SBI TOP izgubil dobre štiri odstotke vrednosti. Na tnalu so bile delnice družb, ki so v procesu privatizacije oziroma na vladnem seznamu prodaj. Delnica Telekoma Slovenije, denimo, je izgubila dobrih šest odstotkov.

Vlagatelje lahko po novem upravičeno najedajo dvomi o nadaljevanju privatizacijskega procesa v Sloveniji, toda na drugi strani je bolj kot takojšnja čustvena reakcija pomemben tehten premislek, še opozarja Stanovnik: “Teoretično se lahko privatizacijski postopki nadaljujejo in šele prihodnji tedni bodo pokazali, kaj to pomeni za Telekom Slovenije in druge delnice na privatizacijski listi.”

Kredibilnost znova na preizkušnji

Usoda SBI TOP bo po Stanovnikovem mnenju letos in prihodnje leto močno odvisna od privatizacije. Če se bo slej ko prej nadaljevala, potem so trenutni tečaji lahko zanimiva vstopna točka. “Če pa se privatizacija še enkrat zaustavi, potem Slovenija glede tega izgubi še tisti kanček kredibilnosti, ki jo ima, delniški indeks pa bo v tem primeru strmoglavil. Usoda trga je žal precej odvisna od politike - torej je pred nami veliko negotovosti in volatilnosti.”

Tudi Tomažin pravi, da vlagatelje begajo dvomi glede nadaljevanja privatizacije, preženejo jih lahko samo prepričljiva zagotovila: “Slovenska odškodninska družba, ki vodi prodajne postopke, bi morala dati trdna zagotovila, da se bodo postopki nadaljevali ne glede na to, kaj se bo dogajalo.”

Če pade vlada in bomo šli na volitve, bo pomenljivo, kaj bodo v svoje programe glede privatizacije zapisale politične stranke. “Po drugi strani pa se vsi zavedamo, da je kredibilnost slovenskih vlad nizka,” še pravi Tomažin.

Stanovnik pričakuje, da bodo povprečni vlagatelji počakali, da se razčisti, kakšni so kratkoročni načrti države glede privatizacije; na podlagi tega se bodo odločali za prodajo ali nakup.

SONJA RIBOLICA


Najbolj brano