Stepišnik: Za vlado ne sme biti pomembno, kdo je lastnik Mercatorja

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanko Stepišnik je ob robu današnjega obiska v Talumu dejal, da za vlado ne bi smelo biti več pomembno, kdo je lastnik Mercatorja.

Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanko Stepišnik je ob robu današnjega obiska v Talumu dejal, da za vlado ne bi smelo biti več pomembno, kdo je lastnik Mercatorja Foto: STA
Minister za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanko Stepišnik je ob robu današnjega obiska v Talumu dejal, da za vlado ne bi smelo biti več pomembno, kdo je lastnik Mercatorja Foto: STA

KIDRIČEVO > Pomembno je le, da je lastnik razvojno naravnan ter ne gleda na prevzem iz konkurenčnega vidika in s ciljem, da bi postopno zapiral Mercator v Sloveniji, je dejal minister Stanko Stepišnik. Mercator se po njegovem mnenju zagotovo prodaja vsaj leto dni prepozno, saj bi lani za delnico dobili 220 evrov, zdaj pa je cena polovico nižja.

“Če bomo še čakali, bo cena še padla,” je dejal minister, ki zato meni, da je dobro, če se največji slovenski trgovec proda, a ob tem dodaja, da bi bilo morda dobro, če se v pogodbi zapiše kakšna zaveza, po kateri se mora določen delež slovenskih proizvodov v Mercatorju še naprej prodajati.

Sicer pa bi korist od prodaje po njegovem morali imeti vsi, tako tisti, ki prodajajo, kot tisti, ki kupujejo, predvsem pa tudi tisti, ki proizvajajo in dobavljajo izdelke Mercatorju. S prodajo se bo namreč tudi razširila mreža in bodo taki proizvajalci imeli priložnost svoje izdelke prodajati v veliko večjo trgovsko mrežo in na večji trg.

Največji posamični lastnik Mercatorja je Pivovarna Union, sledijo NLB, ki ima 10,75 odstotka Mercatorja, Societe Generale - Splitska banka (10,17 odstotka), Pivovarna Laško (8,43), Unicredit Banka Slovenije (8,01 odstotka), NKBM (5,24 odstotka), Hypo Alpe Adira (4,40 odstotka), GB (3,80 odstotka), Prvi Faktor - faktoring Beograd (3,35 odstotka) in Radenska.

O prodaji svojega deleža največjega slovenskega trgovca hrvaškemu Agrokorju danes odločajo nadzorniki Pivovarne Laško, Nova Ljubljanska banka (NLB) pa je po neuradnih informacijah časnika Delo že prodala svoj skoraj enajstodstotni delež.

Prodajni konzorcij je prejšnji teden že potrdil, da se o prodaji skupnega 53-odstotnega deleža Mercatorja pogaja z Agrokorjem. Ta naj bi bil pripravljen plačati 120 evrov za delnico, prevzel pa bi tudi 1,1 milijarde evrov Mercatorjevega dolga, vendar bi zato dobil tudi vse Mercatorjeve nepremičnine, ki so vredne več sto milijonov evrov.

STA


Najbolj brano