Štefanec prevzel vodenje KPK

Vodenje Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) je danes prevzel novi predsednik Boris Štefanec. Do imenovanja dveh namestnikov bo v senatu sam, a kot pravi, je precej zadev, ki jih je mogoče opraviti kljub nepopolnemu senatu.

Vodenje Komisije za preprečevanje korupcije je danes prevzel novi predsednik Boris Štefanec  Foto: STA
Vodenje Komisije za preprečevanje korupcije je danes prevzel novi predsednik Boris Štefanec  Foto: STA

LJUBLJANA > Odhajajočemu vodstvu komisije se je zahvalil za opravljeno delo.

Novinarjem je odgovarjal tudi na vprašanje o strokovnih referencah. Kot je dejal, je svoji prijavi priložil vse dokumente, ki so bili potrebni. Prepričan je, da je 30 let dela v pravosodju (od tega 22 let odvetništva, pet let tožilstva in tri leta dela kot sodnik) najbrž referenca, da človek opravlja tudi tako zahtevno in odgovorno funkcijo, kot je funkcija predsednika KPK. Profesionalne zgodovine - med drugim je bil izvršni sekretar občinskega komiteja Zveze komunistov v Murski Soboti in nato sekretar občinskega komiteja - pa se ne sramuje. Štefanec je danes že napovedal, da se bo iz Hodoša preselil v Ljubljano. Potrdil je, da se je že odpovedal odvetniški službi.

Primopredaje so se udeležili vsi trije dosedanji člani senata - predsednik Goran Klemenčič ter njegova namestnika Rok Praprotnik in Lilijana Selinšek, je povedal Boris Štefanec. A pred novinarje je nato stopil sam. Zakaj se je odhajajoči senat tako odločil, Štefanec ni želel komentirati. Njihovo odločitev spoštuje, pravi.

Namestnika sta odstopila

Tudi posle prevzema sam, saj sta njegova namestnika odstopila kmalu po tem, ko se je izkazalo, da je Štefanec iz stranke PS izstopil tik pred imenovanjem. Štefanec je prepričan, da se bodo na razpis za namestnika, ki ga je objavil predsednik republike in se izteče sredi aprila, prijavili ustrezni kandidati. Bi pa rad videl, da bi bila vsaj ena od članic senata ženska, če ne celo obe.

Meni, da bi do imenovanja še preostalih dveh članov novega senata morala delati člana dosedanjega. A kot dodaja, argumente Praprotnika in Selinškove razume, ne le s strogo formalnega pravnega vidika, ampak tudi čisto človeškega.

Primopredaja je potekala mirno

Njegovi predhodniki na čelu KPK so ga seznanili, da je približno 70 odstotkov zadev, ki jih obravnava KPK, takih, da se jih lahko opravi ne glede na to, ali deluje celoten senat. Preostalih približno 30 odstotkov zadev pa bo počakalo na takrat, ko bo senat popoln.

Primopredaja je po njegovih besedah potekala “zelo prijazno, zelo mirno”. Njegovi predhodniki so ga seznanili z zadevami, za katere so šteli, da je potrebno, da jih izve že ob prevzemu funkcije.

Aktualnih zadev ni želel komentirati. Je pa ponovil, da nima nikakršne težave s tem, da bi obravnaval kogarkoli, tudi iz Pozitivne Slovenije. Pri tem pa je poudaril, da bo odločitev vedno odločitev senata, ne njegova.

Ob pozivih k odstopu Štefanec poudarja, da mu tisti, ki ga k temu pozivajo, ne morejo ničesar očitati, ker pri njegovem ravnanju ni nič nezakonitega. Sicer pa ga je tudi dejstvo, da ga je izbirna komisija, ki je sama po sebi imela ustrezne strokovne reference, predlagala kot edinega kandidata, prepričevalo, da mu stroka daje podporo. Kritika predsednika republike oz. njegove besede ob imenovanja pa, kot jim je pojasnil tudi predsednik, niso bile namenjene njim, ampak postopku.

STA


Najbolj brano