Štefanec naj bi izbirno komisijo prepričal v pogovoru

Novi predsednik Komisije za preprečevanje korupcije (KPK) Boris Štefanec je izbirno komisijo prepričal v pogovoru. Priloge, ki jih je priložil vlogi za kandidaturo, niso bile obsežne, toda v pogovoru pred komisijo je kot pravnik izkazal izjemno poznavanje področja in utemeljil svojo vizijo KPK, so pojasnili v izbirni komisiji.

 Priloge, ki jih je Boris Štefanec priložil vlogi za kandidaturo,  niso bile obsežne, toda v pogovoru pred komisijo je kot pravnik izkazal izjemno poznavanje področja in utemeljil svojo vizijo KPK, so pojasnili v izbirni komisiji Foto: STA
Priloge, ki jih je Boris Štefanec priložil vlogi za kandidaturo, niso bile obsežne, toda v pogovoru pred komisijo je kot pravnik izkazal izjemno poznavanje področja in utemeljil svojo vizijo KPK, so pojasnili v izbirni komisiji Foto: STA

LJUBLJANA > Boris Štefanec na podlagi dokumentov, ki sta jih časnika Delo in Dnevnik dobila od urada predsednika republike, svoji kandidaturi v izbirnem postopku ni predložil dokazil o strokovni usposobljenosti. Delovne izkušnje je opisal v nekoliko daljšem odstavku, vizijo delovanja protikorupcijske komisije pa strnil na manj kot eni strani. Med prilogami po poročanju časnikov tudi ni strokovne bibliografije in navedb o izkušnjah pri projektih s protikorupcijskega ali sorodnega področja.

V izbirni komisiji pojasnjujejo, da so kandidate presojali na podlagi več meril, ki so jih upoštevali kot celoto, in da za svojo odločitvijo stojijo. Kot navajajo, strokovna bibliografija niti ni bila pogoj, medtem ko nekateri kandidati sploh niso priložili življenjepisa v predpisani obliki ali vizije komisije.

Štefanec je po poročanju medijev vizijo zapisal v štirih točkah na manj kot eni strani. V komisiji pa pojasnjujejo, da je sicer na papirju skopo vizijo v pogovoru pred komisijo dobro utemeljil, kar da šteje več kot prepisani stavki, ki jih nekdo niti ne razume in ne zna pojasniti.

Kot poudarjajo, niso izbirali kandidata na papirju, temveč so presojali strokovne kompetence kandidatov. Kandidata so izbrali po svoji presoji, zaradi česar gre, kot so pojasnili, za subjektivno odločitev komisije. Obenem opozarjajo, da je bil to njihov predlog, diskrecijsko pravico do imenovanja pa je imel predsednik republike Borut Pahor, ki je pred tem prejel tudi vse dokumente.

Predsednik republike je novi senat KPK imenoval v začetku meseca, za predsednika KPK je kot edinega kandidata, ki mu ga je predlagala izbirna komisija, imenoval Štefaneca, za namestnika predsednika KPK pa Jurija Fermeta in Darka Stareta. Nekaj dni za tem je v javnost prišla informacija, da je Štefanec po “resnem namigu, da bo imenovan”, le dan pred imenovanjem izstopil iz PS, zaradi česar so se začeli vrstiti pozivi Štefanecu k odstopu in polemike o njegovi ustreznosti za mesto predsednika protikorupcijske komisije. Ferme in Stare pa sta medtem že odstopila s položajev namestnikov predsednika KPK.

STA


Najbolj brano