Srečke z desetodstotnim davkom

Odbor državnega zbora (DZ) za finance in monetarno politiko je danes podprl predlog zakona o davku od srečk. Predlog je dobil podporo kljub opozorilom, da bodo prihodki upadli in da bo to vplivalo na financiranje invalidskih, humanitarnih in športnih organizacij.

Davek bo po predlogu znašal deset odstotkov, obračunaval pa se bo od prodajne cene srečk v sistemu prirejanja klasičnih iger na srečo (loterijske srečke, tombolske tablice, srečke pri srečelovu, stavni listki in druga potrdila o vplačilu denarnega Foto: Alenka Tratnik
Davek bo po predlogu znašal deset odstotkov, obračunaval pa se bo od prodajne cene srečk v sistemu prirejanja klasičnih iger na srečo (loterijske srečke, tombolske tablice, srečke pri srečelovu, stavni listki in druga potrdila o vplačilu denarnega Foto: Alenka Tratnik

LJUBLJANA > Novi davek je del zagotavljanja dodatnih virov v proračun. Davek bo po predlogu znašal deset odstotkov, obračunaval pa se bo od prodajne cene srečk v sistemu prirejanja klasičnih iger na srečo (loterijske srečke, tombolske tablice, srečke pri srečelovu, stavni listki in druga potrdila o vplačilu denarnega zneska za udeležbo v igri, tudi prek spleta).

Oproščene bodo srečke, ki jih občasno z namenom financiranja lastnih dejavnosti izdajajo društva ali neprofitne humanitarne organizacije s sedežem v Sloveniji.

Darja Vidic je v imenu Loterije Slovenije in Športne loterije povedala, da se povprečno vplačilo po posameznem računu znižuje, dodaten davek pa da bi pomenil drastičen upad prometa. Igre na srečo so že zdaj močno obdavčene, loto ob seštevku vseh dajatev približno 70-odstotno, športne stave 90-odstotno, je povedala.

Dodatnih 17 milijonov evrov na leto v proračun

Državna sekretarka na ministrstvu za finance Mateja Vraničar je povedala, da predvidevajo, da bo davek zagotovil dodatnih 17 milijonov evrov na letni ravni, v letošnjem letu pa naj bi se v proračun nateklo sedem milijonov evrov.

Pri športnih stavah večina igralcev izhaja iz sloja prebivalstva, ki ga je kriza najbolj prizadela, je ocenila Darja Vidic iz Loterije Slovenije, in stavijo na nizko kvoto. Ob stavi pri nizki kvoti (pod 1 : 1,10) bi igralec tudi ob dobljeni stavi dobil manj, kot je plačal za srečko. Zato meni, da se bodo manj odločali za igranje športnih stav v Sloveniji. Podobna posledica bi bila pri igri Eurojackpot, kjer sodeluje 29 držav in kjer osnovno vplačilo znaša dva evra. V Sloveniji bi znašalo 2,20 evra, zato bi se po besedah Vidičeve vsi odločili za igranje v tujini oziroma prek spleta.

Ne morejo pristati na to, da zaradi polnjenja državnega proračuna “stradajo” fundacije

V PS po besedah Aleksandre Osterman ne morejo pristati, da zaradi polnjenja državnega proračuna “stradajo” fundacije, društva, humanitarne organizacije, zato so želeli, da se učinek uvedbe davka skrbno preveri. Navedla je teoretske izračune, da dvig cene za deset odstotkov pomeni sedemodstotni upad količin, in ocenila, da je v času krize in recesije povpraševanje po igrah na srečo večje. Te ocene in dejstvo, da bodo obdavčitve oproščene srečke, ki jih občasno z namenom financiranja lastnih dejavnosti izdajajo društva ali neprofitne humanitarne organizacije, so poslance PS prepričali, da bodo predlog podprli.

V SLS bi zakon po besedah Franca Pukšiča podprli, da če bi bil sprejet amandma DL o izvzetju športnih stav. Bojijo se, da bo zakon povzročil škodo Loteriji Slovenija in Športni loteriji, ter se sprašujejo, kako bo na davčne prihodke vplivalo igranje pri tujih stavnicah in prek spleta ter kakšen bo nadzor pri spletnem igranju.

Invalidske organizacije bodo “v razsulu”

Predsednik Nacionalnega sveta invalidskih organizacij Slovenije (NSIOS) Boris Šuštaršič je menil, da bo imel davek “katastrofalne posledice” za več kot tretjino prebivalstva, saj te organizacije ne morejo dobiti drugih virov financiranja. Glede na podatke iz Nemčije ob uvedbi takšnega davka je ocenil, da bo promet močno padel in da tako tudi ne bo predvidenega priliva v proračun, omenjene organizacije bodo “v razsulu”, dva domača prireditelja iger na srečo pa bi uničili. Predlagajo, da bi dodatne prihodke zagotovili drugače, na primer pri “izhodu”, z dodatno obdavčitvijo dobitka.

Direktor Fundacije za financiranje invalidskih in humanitarnih organizacij v RS (FIHO) Štefan Kušar je predlagal, da bi se raje dodatno obdavčilo dobitke. Opozoril je, da že letos občutijo nižji promet loterij in da ne uspevajo kriti pogodbenih obveznosti. Poleg tega se povpraševanje na razpisih, prek katerih financirajo organizacije, povečuje.

V Fundaciji za šport, kot so zapisali v stališču, pravijo, da ima lahko vsaka sprememba pri prejetih koncesijskem denarju vpliv na sistem financiranja športa. Predvidevajo, da bo vplačil manj, s tem pa manj tudi denarja za šport. Predlagajo pripravo novega zakona, hkrati pa se zavzemajo za proučitev možnosti dodatnih davčnih olajšav za sponzorstvo in donatorsko.

Tudi v Rdečem križu opozarjajo, da število ljudi, ki potrebujejo pomoč, narašča ter da bi sprejetje zakona samo še povečalo razkorak med potrebami uporabnikov in zmožnostmi humanitarnih organizacij.

STA


Najbolj brano