Sporni odpadki niso končali v Jadranu

Sporni tovor, ki ga je srbsko podjetje Prop-Plast prepeljalo do reškega pristanišča in za katerega so se bali, da naj bi končal v Jadranu, je zapustil Hrvaško in večinoma že prispel na Kitajsko, kamor je bil tudi namenjen, so pojasnili na hrvaškem ministrstvu za okolje. Inšpektorji pa še preiskujejo, ali je šlo za strupene odpadke.

ZAGREB > Prejšnji teden so srbski in hrvaški mediji poročali, da naj bi Pro-Plast v zadnjih 18 mesecih izvozil za približno 2200 ton zelo strupenih, tudi rakotvornih odpadkov. Namesto da bi nevarne snovi iz jadranskih, egejskih in črnomorskih pristanišč prepeljali do podjetja za skladiščenje odpadkov na Kitajskem, naj bi se njihova pot zaradi visokih stroških prevoza končala veliko prej, tudi v hrvaškem Jadranu.

Hrvaški okoljski inšpektorji še preverjajo, ali je Pro-Plast morda navedel lažne deklaracije, ker tovor ni bil deklariran kot odpadki, temveč kot nestrupen cinkov oksid in elektrofiltrski prah, so dodali v sporočilu pristojnega hrvaškega ministrstva.

73 zabojnikov povprečne teže 20 ton

V sodelovanju s kolegi iz Srbije so ugotovili, da je Pro-Plast aprila, maja in junija poslal na Kitajsko 73 zabojnikov blaga povprečne teže 20 ton. Blago so iz Sremske Mitrovice z vlakom in tovornjaki prepeljali na Reko, do kitajskega pristanišča Huangpu pa nato na treh ladjah.

Hrvaško ministrstvo za okolje je potrdilo, da je vse blago Pro-Plasta zapustilo območje Hrvaške. Dve ladji z 59 zabojniki sta že na Kitajskem, tretja ladja s 14 zabojniki pa naj bi prišla danes, so dodali. V Pro-Plastu so zavrnili vse medijske obtožbe, da naj bi nevarne snovi končale ob hrvaški obali ali ob obalah Grčije in Romunije.

Pro-plast nima dovoljenja za izvoz

Pro-plast ima dovoljenje za skladiščenje nevarnih odpadkov, ki so posledica proizvodnje v jeklarni Sirmium Steel, nima pa dovoljenja za njihov izvoz. Zato so strupene snovi predstavili kot cinkov oksid, za katerega naj bi imeli dovoljenje, so poročali mediji.

Srbska carina je ugotovila, da je podjetje Pro-plast v letu dni podvojilo izvoz cinkovega oksida, sumijo pa, da je pod tem imenom izvažal strupene snovi. Zato so v Srbiji sprožili preiskavo in se povezali s kolegi na Hrvaškem.

STA


Najbolj brano