Spomin na dan, ki je spremenil svet

“To je bil pekel. Na smrt me je bilo strah,” se je včeraj za BBC spominjal nekdanji britanski vojak Bill Bryant, ko je spet stopil na obalo Normandije. Tam se je pred natanko 70 leti izkrcal skupaj z več kot 200.000 drugimi zavezniškimi vojaki iz 17 držav.

Ameriški predsednik Barack Obama med sproščenim pogovorom z vojaškimi veterani  Foto: Reuters
Ameriški predsednik Barack Obama med sproščenim pogovorom z vojaškimi veterani  Foto: Reuters

NORMANDIJA > To je bil dan, ki je pomenil začetek konca morije druge svetovne vojne. Danes je živih le še nekaj tisoč veteranov izkrcanja. “Toliko spominov je privrelo na dan,” je bil ganjen 89-letni Bill Bryant.

So bili ganjeni tudi svetovni voditelji, denimo ruski predsednik Vladimir Putin, ameriški predsednik Barack Obama in novoizvoljeni ukrajinski predsednik Peter Porošenko, ki so skupaj stali na osrednji slovesnosti? Obletnica izkrcanja v Normandiji je namreč v času pereče krize v Ukrajini in grožnje nove hladne vojne med Zahodom in Rusijo. Dobra novica včerajšnjega dne je bila, da sta si Putin in Porošenko segla v roke in se v kratkem pogovoru dogovarjala o prekinitvi ognja.

Pogovori s Putinom

Uradnega srečanja med Putinom in Obamo niso predvideli. Obama je ravno v četrtek v imenu držav G7 Putinu postavil ultimat: če se bodo ruske provokacije nadaljevale, sledijo nove sankcije za Rusijo. Se pa je Putin o Ukrajini pogovarjal s francoskim predsednikom Francoisom Hollandom in nemško kanclerko Angelo Merkel.

Slovenija prvič povabljena

“Ta dan, ki se je začel s kaosom in ognjem, se je po 24 urah, ki so spremenile svet in za vedno zaznamovale Normandijo, končal v krvi in solzah, solzah in bolečini, solzah in veselju,” je slovesnosti začel Hollande. “Ob 70. obletnici želim posvetiti spomin vsem, tako vojakom kot civilistom. Želim dati priznanje vlogi prebivalcev Normandije,” je francoski predsednik spomnil tudi na padle civiliste.

Letošnje praznovanje je posebej pomembno tudi za Slovenijo, saj bodo med 1800 veterani na osrednji slovesnosti tudi slovenski predstavniki. Anton Vratuša pa bo, kot pravijo v Zvezi združenj borcev za vrednote NOB, z 99 leti drugi najstarejši udeleženec. Slovenija je tokrat prvič povabljena v Normandijo, urad predsednika republike je predstavljala generalna sekretarka urada predsednika republike Nataša Kovač.

Po 11 mesecih je bil Tretji rajh poražen

200.000 vojakov iz 17 zavezniških držav je 6. junija 1944 ponoči z izkrcanjem na obali Normandije začelo prvo etapo operacije Overlord. To je bila največja pomorsko-zračna desantna operacija v zgodovini vojskovanja. Britanski zgodovinarji trdijo, da je samo prvi dan invazije padlo 4413 zavezniških vojakov. A te žrtve niso bile zaman, so voditelji poudarjali na včerajšnjih spominskih slovesnostih. V enajstih mesecih po izkrcanju v Normandiji in prodoru sovjetske vojske z vzhodne fronte je bil Tretji rajh poražen.

KATJA GLEŠČIČ, AGENCIJE


Najbolj brano