Španci in Portugalci se množično učijo nemško

Španci, Portugalci in mnogi drugi iz držav, ki jih je gospodarska kriza najhuje prizadela, so se množično začeli učiti nemščine in tako upajo, da bodo lahko dobili službo v državi z najmočnejšim in največjim gospodarstvom v Evropi, so sporočili z nemškega Goethe Instituta.

Fotografija je simbolična
Fotografija je simbolična 

BERLIN> Podatki agencije za promocijo nemškega jezika in kulture Goethe Institut kažejo, da se prebivalci Južne Evrope, kjer je predvsem med mladimi stopnja brezposelnosti zelo visoka, množično začenjajo učiti nemško. Statistični podatki tudi kažejo, da je število priseljencev iz Španije, Grčije in Portugalske v Nemčijo močno naraslo.

Število Špancev, ki se želijo učiti nemškega jezika, je leta 2011 naraslo za vrtoglavih 35 odstotkov, in sicer iz 6000, kolikor jih je bilo leto poprej, na 9000. Na Portugalskem se je število tistih, ki se učijo nemško, povečalo za 20 odstotkov.

Nemci iščejo nove “gasterbajterje”

Rast nemškega gospodarstva je bila lani triodstotna, stopnja brezposelnosti pa je bila na najnižji stopnji v zadnjih dveh desetletjih. Medtem Španija počasi drsi v recesijo, stopnja brezposelnosti pa dosega nove rekorde, saj je brez dela tam že 20 odstotkov prebivalcev.

Veliko podjetij v Nemčiji zdaj išče izurjene delavce, velikokrat pa naletijo na težavo, saj iskalci zaposlitve ne znajo nemško. Po besedah Herberta Brückerja, strokovnjaka za priseljence na nemškem Inštitutu za raziskave zaposlovanja, so delodajalci večinoma precej zahtevni glede znanja nemščine pri morebitnih zaposlenih.

Tega so se očitno zavedeli tudi iskalci zaposlitve, zato je povpraševanje po nemških tečajih v številnih jezikovnih šolah tako skokovito naraslo.

Število tistih, ki se želijo učiti nemščine, je naraslo tudi v Italiji, in sicer za 14 odstotkov, v Grčiji za deset, v Franciji pa za osem odstotkov. V svetovnem merilu pa je število ljudi, ki se učijo nemško, naraslo za 7,5 odstotkov na skupno 235.000 oseb.

STA


Najbolj brano