Sodstvo na tnalu politike

Koalicija in opozicija sta glede stanja v sodstvu načeloma na istem bregu: strinjata se, da razmere niso dobre. Razlike pa so v odtenkih. Medtem ko se v koaliciji sklicujejo na rešitve, ki jih je že pripravilo pravosodno ministrstvo ter na dogovor med vlado in sodstvom, v opoziciji zahtevajo, naj sodstvo odgovarja za storjene napake.

Poslanci opozicije vztrajajo v prepričanju, da smo, tako kot v primeru Patrie,  priče zrežiranim procesom Foto: STA
Poslanci opozicije vztrajajo v prepričanju, da smo, tako kot v primeru Patrie, priče zrežiranim procesom Foto: STA

LJUBLJANA Izredno sejo so zahtevali v poslanski skupini SDS konec maja, ko je prišlo do zapletov z izginotjem Hilde Tovšak, DZ pa jo je izpeljal včeraj, po razglasitvi sodbe v zadevi Patria.

Prav sredin izrek sodbe je botroval nekaterim proceduralnim zapletom, poslanci pa se obsodbi Janeza Janše niso mogli izogniti tudi med včerajšnjo razpravo. “Pri nas se zdi, da imajo pred pravico, pred resnico in celo pred dejstvi prednost politična motiviranost postopkov in zrežirani procesi, kot se je to zgodilo recimo v primeru Patria,” je v obrazložitvi stališč poslanske skupine SDS dejala Eva Irgl.

Nedelo ni stvar neodvisnosti

V SDS terjajo odgovornost sodnikov. Kako bodo ti odločili v posameznem primeru, je njihova avtonomna pravica, v katero zakonodajna veja oblasti ne more posegati, lahko pa jo komentira, je poudaril Vinko Gorenak (SDS). Medtem pa nedelo sodnikov ni stvar neodvisnosti, prav tako ne sojenje v nerazumnih rokih in med drugim tudi politična motiviranost, je nadaljeval.

Vodja poslancev PS Jani Möderndorfer je dejal, da je razprava o pravosodju potrebna, a le, če je mišljena iskreno. Meni, da je “nogometno moštvo, ki ga je pred volitvami treba še natrenirati”, razpravo sprožilo zato, da bi sredi tekme diskreditiralo sodnika in ne zato, da bi sodniški organizaciji pomagalo pri poštenemu in učinkovitemu sojenju na vsaki tekmi.

Mirko Brulc (SD) je opozoril na “politična obračunavanja in lustracijo vseh pravosodnih funkcionarjev, katerih ravnanja niso po godu SDS”. Po njegovem mnenju gre za namerno posploševanje in zavajanje na račun sodišča in tožilstva, češ da vsi delajo slabo in so skorumpirani, kar da je nesprejemljivo za resno razpravo o izboljšanju stanja v pravosodju.

Ministrstvo dela na izboljšavah

To po oceni ministra za pravosodje Senka Pličaniča dopušča možnosti za izboljšave. Zaskrbljujoča ostajata predvsem naraščanje sodnih zaostankov in trend zmanjševanja učinkovitosti sodstva, zato so na ministrstvu pripravili predloge sprememb zakonodaje in spremembe v poslovanju predlagali sodstvu samemu. Dodatno je vlada s sodstvom podpisala zavezo državljanom za izboljšanje stanja v sodstvu. “Vemo, kje smo, vemo, kaj hočemo, cilji so jasni,” je poudaril Pličanič, ki meni, da so že naredili prve korake k zagotavljanju pravne države in da se stanje počasi obrača na bolje.

Pred včerajšnjo izredno sejo je odbor za pravosodje dosegel soglasje o sklepu, katerega rdeča nit je ta, da je stanje v sodstvu treba popraviti in da si morajo za to prizadevati vse tri veje oblasti. Večina na odboru je iz priporočil črtala prvotni predlog SDS, da se predlaga državnotožilskemu svetu začetek postopkov ugotavljanja odgovornosti generalnega državnega tožilca Zvonka Fišerja, sodnemu svetu pa, da se opredeli do dela predsednika vrhovnega sodišča Branka Masleše.

JK, STA


Najbolj brano