Socialne delavce bodo varovali varnostniki

Centri za socialno delo so od uvedbe nove socialne zakonodaje odločili o 110.000 pravicah, kar je tretjina vseh pravic, o katerih morajo odločiti, je na novinarski konferenci dejal direktor direktorata za socialo na ministrstvu za delo Davor Dominkuš.

Na centrih za socialno delo bodo zaposlili varnostnike Foto: Robert Šuc
Na centrih za socialno delo bodo zaposlili varnostnike Foto: Robert Šuc

LJUBLJANA> Največ dela imajo na severovzhodu države, kjer je največ prosilcev za denarno socialno pomoč.

Davor Dominkuš je ob tem poudaril, da je število prošenj za izplačevanje pravic bistveno višje od števila oddanih vlog, saj lahko en prosilec z eno vlogo zaprosi za izplačevanje več pravic hkrati. Od 110.000 pravic, o katerih so doslej odločili, se jih 26.000 nanaša na izplačevanje denarne socialne pomoči, sem pa spadajo tako nove vloge, ki so jih oddali decembra lani ter januarja in februarja letos, kot prenesene. Prošnje za te pravice rešujejo prioritetno.

Dobivajo akontacije

Samo na območju mariborskega centra za socialno delo imajo več kot deset tisoč vlog za izplačevanje denarne socialne pomoči, na ptujskem območju pa je takih vlog približno osem tisoč, je dodal Dominkuš.

Zaposleni na centrih za socialno delo imajo tako še več kot 200.000 pravic, o katerih morajo odločiti. Pri tem je Dominkuš izpostavil, da to, da o teh pravicah še ni odločeno, ne pomeni, da ljudje ne prejemajo transferjev, saj so upravičeni do akontacije. Kar 90 odstotkov vlog, ki so v reševanju, je po njegovih besedah “pokrito z izplačili”.

Nekateri bodo morali denar vrniti

Vendar bi prav izplačilo akontacije lahko za nekatere v prihodnje predstavljalo težavo. Sekretarka Skupnosti centrov za socialno delo Slovenije Darja Kuzmanič Korva je namreč pojasnila, da imajo sedaj na voljo 37 baz podatkov, tako da je država prejemnika oziroma prosilca za transferje “razgalila do konca”. To pa lahko pomeni, da bodo nekaterim odklonili izplačevanje transferja oziroma znižali znesek, do katerega so upravičeni. Uporabniki bi morali denar torej vrniti; v nekaterih primerih je to možno s poračunom, če transfer še vedno prejemajo, v nekaterih primerih pa poračun ni možen.

Kuzmanič Korva pravi, da se na centrih za socialno delo že sedaj soočajo s težkimi situacijami, ljudje so zelo prizadeti, ko jim znižajo ali ukinejo pravice. Delo z uporabniki je takrat zelo naporno, je pojasnila Kuzmanič Korva, saj se ljudje na odločitve centrov odzivajo na zelo različne načine - dogaja se, da jokajo, grozijo s samomorom ali pa verbalno napadajo uslužbence. “Če prihaja do takih izgredov, je celotno ozračje težko, tudi za druge uporabnike,” je dejala.

Zaposleni so še vedno zelo obremenjeni

Ko pa bodo morali nekateri vračati že izplačane transferje, Kuzmanič Korva pričakuje še večji pritisk, zato so se odločili, da v času uradnih ur postavijo varnostnike, kar posamezen center stane 2600 evrov za tri mesece.

Darja Kuzmanič Korva je hkrati poudarila, da je obremenitev zaposlenih na centrih zaradi uvedbe novega sistema še vedno zelo velika. Uslužbenci delajo nadure, ob koncih tedna, ponekod pa v službo prihajajo že ob 5. uri zjutraj, da bi le obravnavali vse vloge. Prav tako bodo marca kot predvidoma tudi v prihodnjih nekaj mesecih centri za socialno delo zaradi sprotnega reševanja vlog transferje izplačevali trikrat mesečno. Tako bodo že prihodnji ponedeljek izvedli 7500 izplačil, tako akontacij kot novih odločb o denarni socialni pomoči.

STA


Najbolj brano