Snowden umaknil prošnjo za azil v Rusiji

Nekdanji pogodbeni analitik ameriške agencije za nacionalno varnost (NSA) Edward Snowden je umaknil prošnjo za azil v Rusiji, je danes sporočil Kremelj. Razlog za to naj bi bil pogoj, ki ga je za odobritev azila postavil ruski predsednik Vladimir Putin.

Nekdanji pogodbeni analitik ameriške agencije za nacionalno varnost  Edward Snowden je umaknil prošnjo za azil v Rusiji
Nekdanji pogodbeni analitik ameriške agencije za nacionalno varnost Edward Snowden je umaknil prošnjo za azil v Rusiji 

MOSKVA > Edward Snowden bi lahko ostal v Rusiji, le če bi prenehal objavljati sporne informacije o nadzoru.

Ruski pogoji so bili nesprejemljivi

“Opustil je svoj namen in umaknil prošnjo za možnost, da ostane v Rusiji,” je danes novinarjem dejal tiskovni predstavnik Vladimirja Putina Dmitrij Peskov, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Snowden je za azil v državi zaprosil v nedeljo, Putin pa je v ponedeljek dejal, da mora “prenehati z delovanjem, katerega cilj je povzročiti škodo našim ameriškim partnerjem”. Če bi se tega držal, bi lahko ostal v Rusiji.

A kot je menil Peskov, je tovrsten pogoj za 30-letnega Američana nesprejemljiv, saj se ima po njegovih besedah za pravega borca za resnico in pravičnost. Kljub temu naj ga Rusija še vedno ne bi nameravala izročiti, poroča nemška tiskovna agencija dpa.

Snowden je v Rusijo priletel 23. junija iz Hongkonga, kamor se je zatekel še pred objavo informacij o nadzoru nad telefonskimi in spletnimi komunikacijami v ZDA in tujini s strani NSA. Vse odtlej je na tranzitnem območju na letališču Šeremetjevo, kjer je ostal ujet brez potnega lista.

Pri izogibanju roki ZDA mu pomagajo predstavniki spletne strani WikiLeaks. Ta je tudi objavila, da je Snowden zaprosil za azil v vsega skupaj 21 državah, med drugim na Kitajskem, v Franciji, Avstriji in Venezueli, na seznamu teh držav pa ni Slovenije.

Prošnje za azil bi moral oddati v dotičnih državah

Avstrija je potrdila, da so v ponedeljek popoldne prejeli njegovo prošnjo za azil, a ta ne ustreza formalnim kriterijem. Prošnjo bi namreč v skladu z veljavno zakonodajo moral vložiti neposredno v Avstriji. Če bi prišel v državo, ga ne bi izgnali, saj zanj ne obstaja mednarodni zaporni nalog, je pojasnila avstrijska notranja ministrica Johanna Mikl-Leitner.

Podobno obrazložitev so dali tudi na Norveškem, kjer so prav tako prejeli njegovo prošnjo za azil. Ker je bila ta poslana prek faksa, jo morajo glede na pravila zavrniti, so pojasnili na norveškem zunanjem ministrstvu. Tudi na Norveškem namreč zakonodaja predvideva, da je treba prošnjo za azil vložiti v državi, faks pa je prispel na veleposlaništvo v Moskvi, poroča dpa.

Njegove prošnje zaradi istih razlogov na Poljskem sploh ne bodo obravnavali. Tiskovni predstavnik poljskega zunanjega ministrstva Marcin Bosacki je dejal, da Poljska nima nobenega interesa, da Snowdnu odobri azil.

Že ob prihodu v Rusijo je Snowden zaprosil za azil v Ekvadorju, a kot je v pogovoru za časnik The Guardian dejal ekvadorski predsednik Rafael Correa, mu ne želijo pomagati pri begu in o prošnji še ne odločajo. Snowden mora najprej prispeti v Ekvador, je dejal in dodal, da je zdaj na potezi Rusija. Od nje je odvisno, ali mu bo izdala potni list.

Kot je še dejal, njegova vlada Snowdnu z izdajo začasnega potnega lista ni želela pomagati pri begu iz Hongkonga. “To je bila napaka na naši strani,” je dejal.

STA


Najbolj brano