Snowden prst uperil proti Nemčiji in drugim zahodnim državam

Zahodne države, ki zanikajo sodelovanje z ameriško Agencije za nacionalno varnost (NSA), dejansko pogosto sodelujejo z njo, je v intervjuju za nemški tednik Spiegel dejal nekdanji pogodbenik NSA Edward Snowden, ki je še vedno ujet v mednarodnem območju moskovskega letališča Šeremetjevo.

Zahodne države, ki zanikajo sodelovanje z ameriško Agencije za nacionalno varnost, dejansko pogosto sodelujejo z njo, je v intervjuju za nemški tednik Spiegel dejal nekdanji pogodbenik NSA Edward Snowden
Zahodne države, ki zanikajo sodelovanje z ameriško Agencije za nacionalno varnost, dejansko pogosto sodelujejo z njo, je v intervjuju za nemški tednik Spiegel dejal nekdanji pogodbenik NSA Edward Snowden 

BERLIN > Ameriški vohuni delujejo z roko v roko z Nemci in večino drugih zahodnih držav, je Edward Snowden dejal v pogovoru z ameriškim kriptografom Jacobom Appelbaumom in režiserko dokumentarnih filmov Lauro Poitras še pred izbruhom afere.

Snowden je razkril, da ameriška agencija opremlja nemške oblasti z uporabnimi orodji za spremljanje in nadzor informacij med Nemčijo in Bližnjim vzhodom.

Sodelovanje s tujimi tajnimi službami je po Snowdenovih besedah koordiniral direktorat za tuje zadeve, ki deluje v okviru NSA. Sodelovanje temelji na dogovoru med agencijo in državami, v skladu s katerim lahko oblasti posamezne države zaščitijo svoje politične voditelje pred javnostjo, če bi prišlo do razkritja, da uporabljene metode predstavljajo grobo kršitev pravice do zasebnosti.

Razkritje o tem, da ZDA vohunijo za svojimi zahodnimi zaveznicami, je med evropskimi državami povzročilo veliko vznemirjenje in postavilo pod vprašaj trgovinska pogajanja med EU in ZDA, ki pa se bodo v ponedeljek vendarle začela.

Avstrijski predsednik Heinz Fischer je medtem sporočil, da avstrijski uradniki pretekli teden niso preiskali letala bolivijskega predsednika Eva Moralesa. Letalo je moralo pristati na dunajskem letališču, potem ko so Španija, Italija, Francija in Portugalska zaprle svoj zračni prostor zaradi suma, da je na krovu Moralesovega letala Snowden, ki ga ZDA iščejo zaradi objave zaupnih podatkov.

“Nekdo od letališkega osebja je po pristanku vstopil v letalo, da bi se pozanimal o tehničnih težavah,” je dejal avstrijski predsednik Fischer. Član letališkega osebja naj bi ob vstopu v kabino izvedel, da je napaka že odpravljena, hkrati pa je videl, da v letalu ni nikogar. “Ni pogledal pod sedeže. Dejansko ni bilo formalnega pregleda, a razvidno je bilo, da na letalu ni bilo nikogar,” je dogajanje na letalu razložil Fischer.

Na vprašanje, ali to pomeni, da Avstrijci niso pregledali letala, je Fischer dejal, da ni bilo forenzičnega pregleda, saj v skladu z mednarodnim pravom za to ni obstajal noben razlog. “Predsednikovo letalo velja za ozemlje njegove države, zato ga ne moremo kar tako pregledati,” je pojasnil Fischer.

30-letni Snowden je še naprej na letališču Šeremetjevo, kjer je že dva tedna. Potem ko je poslal prošnjo za azil 21 državam, so Venezuela, Nikaragva in Bolivija izrazile pripravljenost, da mu podelijo azil.

STA


Najbolj brano