Snowden naj bi bil na poti v Caracas

Nekdanji ameriški obveščevalec Edward Snowden naj bi bil na poti v Venezuelo, letel pa naj bi preko Moskve in Havane, poroča ruska tiskovna agencija Itar-Tass, ki navaja vire pri Aeroflotu. Snowden je medtem že prispel iz Hongkonga v Moskvo, na poletu pa so ga spremljali tudi “pravni svetovalci” Wikileaksa.

Nekdanji ameriški obveščevalec Edward Snowden naj bi bil na poti v Venezuelo, letel pa naj bi preko Moskve in Havane
Nekdanji ameriški obveščevalec Edward Snowden naj bi bil na poti v Venezuelo, letel pa naj bi preko Moskve in Havane 

MOSKVA, HONGKONG> Kot poročajo tuje tiskovne agencije, je letalo Edwarda Snowdena že pristalo na moskovskem letališču Šeremetjevo. Za zdaj pa ni videti, da bi se na tem letališču dogajalo kaj posebnega in da bi moskovske oblasti kakorkoli ukrepale proti njemu.

Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, je moskovska policija tudi zatrdila, da ga ne bo prijela. “Nismo dobili nobenih navodil glede te osebe. Bo pa potrebovala veljavni vizum za vstop na ozemlje Rusije,” je pojasnil predstavnik policije.

Iz Havane v Caracas

Kot je še med poletom Snowdena iz Hongkonga za Itar-Tass pojasnil vir pri ruskem letalskem prevozniku Aeroflot, naj bi “potnik pod tem imenom (...) v ponedeljek, 24. junija, odpotoval v Havano z letom SU150. Od tam pa naj bi prav tako jutri z lokalnim letom odpotoval v Caracas,” je dodal omenjeni vir.

Wikileaks pa je na Twitterju objavil, da so na letalu ob Snowdenu tudi “pravni svetovalci Wikileaksa”. Pred tem je Wikileaks prav tako preko Twitterja sporočil, da je Snowdenu zagotovil “politični azil v demokratični državi, dokumente in varen odhod iz Hongkonga”, ni pa razkril njegove končne destinacije.

ZDA so zahtevale izročitev

Zadevo po poročanju AFP spremlja tudi rusko zunanje ministrstvo. V Moskvi sicer zatrjujejo, da o Snowdenovem odhodu iz Hongkonga niso vedeli nič. “Nič ne vem. To slišim prvič,” je dejal tiskovni predstavnik ruskega predsednika Vladimirja Putina, Dimitrij Peskov.

ZDA so Snowdena tudi uradno obtožile zaradi razkritij programov nadzora nad telefonskimi komunikacijami Američanov in nad komunikacijami tujcev po internetu, ki jih izvaja ameriška Nacionalna varnostna agencija (NSA). Vsaka od treh točk obtožnice mu prinaša do deset let zaporne kazni.

ZDA so od Hongkonga že zahtevale njegovo izročitev, a so hongkonške oblasti danes sporočile, da ni bilo zadostne pravne podlage, da bi mu preprečile odhod iz tega mesta pod posebno samoupravo znotraj Kitajske. Snowden je tako Hongkong zapustil povsem legalno.

STA


Najbolj brano