Snowden kritiziral Obamo zaradi pritiska na države

Nekdanji pogodbeni sodelavec ameriške agencije za nacionalno varnost (NSA) Edward Snowden je v ponedeljek kritiziral ameriškega predsednika Baracka Obamo in njegovo administracijo zaradi pritiskov na države, da zavrnejo Snowdnovo prošnjo za azil.

Nekdanji pogodbeni sodelavec ameriške agencije za nacionalno varnost Edward Snowden je kritiziral ameriškega predsednika Baracka Obamo in njegovo administracijo zaradi pritiskov na države, da zavrnejo Snowdnovo prošnjo za azil
Nekdanji pogodbeni sodelavec ameriške agencije za nacionalno varnost Edward Snowden je kritiziral ameriškega predsednika Baracka Obamo in njegovo administracijo zaradi pritiskov na države, da zavrnejo Snowdnovo prošnjo za azil 

WASHINGTON > Edward Snowden, ki je Guardianu in Washington Postu posredoval informacije o tajnih programih nadzora telefonskih in spletnih komunikacij s strani NSA, je 23. junija iz Hongkonga priletel v Moskvo, kjer je še danes na mednarodnem delu letališča Šeremetjevo, ker so mu ZDA odvzele potni list.

Snowden bi objavil še več informacij o nadzoru ZDA

“Obama je v četrtek sporočil, da ne bo diplomatskih kupčij glede mene. Čeprav je obljubil, da tega ne bo počel, je ukazal svojemu podpredsedniku, naj pritisne na voditelje držav, pri katerih sem zaprosil za zaščito, da zavrnejo prošnjo za azil,” je preko organizacije WikiLeaks, ki mu pomaga med begom pred ZDA, sporočil Snowden.

Podpredsednik ZDA Joseph Biden je konec tedna pritiskal na Ekvador in zahteval, naj Snowdu zavrne prošnjo za azil. Ekvadorski predsednik Rafael Correa je potrdil pogovore z Bidenom. Snowden je poslal tudi pismo Correi in mu zagotovil, da ostaja svoboden in sposoben objavljanja dodatnih informacij o programih nadzora ZDA.

Rusija ponuja azil, a z zadržkom

S prošnjo za azil v Ekvadorju se Snowdnu ni vse izteklo po načrtih, zato je za zaščito zaprosil tudi druge države, bilo naj bi jih 19, med njimi Rusijo. Ruski predsednik Vladimir Putin je dejal, da mu bodo podelili azil, če bo prenehal objavljati informacije, ki škodujejo ameriškim “partnerjem”.

Američani se požvižgajo na objavljene informacije

Snowden je zavajanje Obame označil za krivično, kot je krivična tudi nezakonita kazen izgona zanj. “To so stara, slaba orodja politične agresije, katerih namen ni prestrašiti mene, ampak tiste, ki bodo prišli za menoj,” je sporočil Snowden in dodal, da se Obamova administracija ne boji “žvižgačev” kot je on, ampak se boji informirane javnosti.

Na njegovo žalost se “informirana” ameriška javnost glede na ankete bolj ali manj požvižga na objavljeno, še najmanj pa je jezna, kot to trdi Snowden. Za Američane je varnost pred terorizmom še vedno najpomembnejša.

Snowden si doslej ni prislužil hvaležnosti niti med večino ameriških novinarjev, kaj šele javnosti. Od vlade si je prislužil obtožbo izdaje in si ga lahko privoščijo tudi takšni, kot je Donald Trump. Ta je za ameriško televizijo Fox izjavil, da bi ga bilo treba ubiti, kot v starih dobrih časih, ko so bile ZDA še močna država. Po Trumpovem prepričanju ZDA danes pod Obamo to več niso.

Takšno mnenje sicer ne deli Obamov predhodnik George Bush mlajši, ki je za ameriško televizijo CNN izrazil prepričanje, da bo Obama uspešno opravil s Snowdnom. Bush je zavrnil kritike na račun svojega naslednika in dejal, da opravlja težko delo. Priznal je, da je sam ukazal nadzor nad internetom zaradi zaščite države. Dodal je, da je bilo za državljanske svoboščine vedno poskrbljeno.

Sodni proces proti Manningu se medtem nadaljuje

V ameriškem oporišču Fort Meade se je medtem v ponedeljek nadaljeval sodni proces proti 25-letnemu vojaku iz Oklahome Bradleyju Manningu, ki je WikiLeaksu predal zaupne dokumente o vojnah v Iraku in Afganistanu ter diplomatske depeše State Departmenta. Sooča se z 21 točkami obtožnice, med katerimi je najhujša nudenje pomoči sovražniku.

Tožilci so v ponedeljek predstavili dokaze, da so bili vodilni člani teroristične mreže Al Kaida veseli objav na WikiLeaksu, pokojni Osama bin Laden pa jih je proučeval. Dokaze o tem so našli maja 2011 po napadu na bin Ladnovo posestvo v pakistanskem Abotabadu, v katerem je bil vodja Al Kaide ubit.

STA


Najbolj brano