Smelo, a še brez ukrepov

Vlada aktivno pripravlja ukrepe za podporo gospodarstvu, je med včerajšnjim obiskom na Gospodarski zbornici Slovenije (GZS) zagotovila premierka Alenka Bratušek. Da v gospodarstvu prevladujejo optimizem in smeli načrti pa je razkril predsednik GZS Samo Hribar Milič.

Predsednica vlade Alenka Bratušek in predsednik GZS Samo Hribar Milič  Foto: STA
Predsednica vlade Alenka Bratušek in predsednik GZS Samo Hribar Milič  Foto: STA

LJUBLJANA> Predsednica vlade Alenka Bratušek je po srečanju z gospodarstveniki, na katerem sta jo spremljala ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Stanko Stepišnik ter za kmetijstvo in okolje Dejan Židan, povedala, da bo Slovenija država, v kateri bo prijetno živeti samo v primeru, če bo imela močno in uspešno gospodarstvo, “če bomo dovolj ustvarili, da bomo lahko dovolj delili, in ne obratno”.

Bratuškova ponuja svet za razvoj

Bratuškova predlaga ustanovitev sveta za razvoj, ki bi ga vodil prvi mož idrijskega Kolektorja Stojan Petrič.

Vlada se po njenih besedah zaveda, da je v tem trenutku ključno, da država pomaga gospodarstvu. “V red moramo spraviti marsikaj in zelo aktivno delamo na tem,” je zagotovila.

Bratuškova je gospodarstvenikom predlagala ustanovitev sveta za razvoj, v katerem pa bo pobudo prepustila gospodarstvu. Vodil ga bo prvi mož idrijskega Kolektorja Stojan Petrič. Premierka zagotavlja, da bo to zelo operativna skupina iz šestih do osmih članov, ki naj bi tudi zelo operativno pomagala vladi.

Terapija z optimizmom

Prvi mož GZS Samo Hribar Milič pa je dejal, da so gospodarstveniki sicer res zaskrbljeni nad trenutnimi razmerami, a imajo še vedno občutek in samozavest, da Slovenija drži krmilo v rokah in sama odloča o svoji usodi.

Predvsem z rezultati izvoznega sektorja, z inovativnostjo in z uvajanjem novih tehnoloških rešitev je moč po njegovih besedah optimistično zreti v prihodnost. Pogoj za to pa je, da se opravi nujne naloge pri odpravi kreditnega in kapitalskega krča ter omogoči bolj konkurenčne pogoje za poslovanje.

Hribar Milič opozarja, da je v Sloveniji preveč pesimizma in malodušja in da potrebujemo več optimizma ter zaupanja. Poleg tega bi bilo treba po njegovih besedah bolj celovito in povezano graditi samozavest, s čimer se bo tudi navzven dokazovalo, da je lahko Slovenija uspešno gospodarstvo ter da primerjave z ranljivimi članicami evrskega območja niso primerne.

“V gospodarstvu je še vedno dovolj moči, optimizma in smelih načrtov,” zagotavlja predsednik GZS. Ob tem upa, da bo moč v naslednjih mesecih z vlado oblikovati takšne programe, da bo gospodarstvo lahko te načrte uresničilo.

STA


Najbolj brano