Slovenski praznik sredi Trsta

Slovenci v Trstu so priredili svoj praznik sredi mesta. Od petka do nedelje so tržaške ulice okrog Borznega trga zasedle slovenske organizacije v Italiji, ki so postavile stojnice in velik šotor, v katerem se je dogajalo marsikaj. Tridnevni praznik Slofest je bil namenjen predvsem Tržačanom, ki nekdanje in sedanje slovenske ustvarjalnosti (še) ne poznajo.

 Foto: Peter Verč
Foto: Peter Verč

TRST > Šotor na Borznem trgu se je prvič napolnil v petek, ko je tekla beseda o Alamutu. Veličino in aktualnost Bartolovega romana so hvalili kulturna posrednica Mouna Fares, novinar Ervin Hladnik Milharčič in psihoanalitičarka Vlasta Polojaz. V središču pogovora sta bila vzhodni svet in islam, ki ju je Vladimir Bartol po mnenju vseh razpravljalcev znal prikazati z veščinami velikega pisatelja.

Tudi sobotni literarni pogovor je privabil veliko občinstva. Pisca kriminalk Veit Heinichen in Sergej Verč sta v prezasedeni kavarni Tommaseo razlagala, zakaj sta za ozadje svojih knjig izbrala prav Trst. Nemški romanopisec je povedal, da ima mesto v središču Evrope zanimivo lego in prijeten vsakdan. Verč pa je pripomnil, da je slovenska skupnost v Trstu tako skrivnostna, da je prikladna za romane s policijskim inšpektorjem. “Morda se s praznikom Slofest stvari spreminjajo in se slovenska manjšina končno odpira,” je dodal Verč.

Med tridnevnim dogajanjem so tržaški Slovenci dodobra pokazali mestu, kaj znajo in zmorejo. Po raznih uličicah in trgih so se vrstili nastopi pevskih zborov in godb. Društvo za umetnost KONS je pripravilo skupinsko likovno razstavo v dvorani za občinsko palačo. Na sedežu Trgovinske zbornice pa so postavili na ogled fotografije Maria Magajne.

Prvo izvedbo Slofesta so na petkovem odprtju pozdravili tržaški župan RobertoCosolini, predsednica Tržaške pokrajine MariaTeresaBassaPoropat in ministrica za Slovencev v zamejstvu po svetu Tina Komel. Vsi trije so se razveselili slovenskega praznika v Trstu, ki je nastal po zamisli Zveze slovenskih kulturnih društev. Njen predsednik Igor Tuta pa si je zaželel, da bi bilo po zaslugi medsebojnega spoznavanja življenje v Trstu “lepše, lažje in boljše”.

PETER VERČ


Najbolj brano