Slovenski med navdušil Nemce

Na mednarodnem sejmu za hrano, kmetijstvo in hortikulturo, ki se je danes začel v Berlinu, je po besedah ministra za kmetijstvo in okolje Dejana Židana slovenska predstavitev medu in medenih izdelkov požela velik uspeh.

Na mednarodnem sejmu za hrano, kmetijstvo in hortikulturo  v Berlinu je po besedah ministra  Dejana Židana slovenska predstavitev medu in medenih izdelkov požela velik uspeh. Fotografija je simbolična. Foto: Wikipedia
Na mednarodnem sejmu za hrano, kmetijstvo in hortikulturo v Berlinu je po besedah ministra Dejana Židana slovenska predstavitev medu in medenih izdelkov požela velik uspeh. Fotografija je simbolična. Foto: Wikipedia

BERLIN > Slovenska stojnica stoji v hali 18 in predstavlja slovenske jedi in podeželje, poudarek pa je na čebelarstvu na Slovenskem - apiturizmu, tudi v luči mednarodnega leta družinskega kmetovanja. Dejan Židan je dejal, da je nemški minister za kmetijstvo ob obisku stojnice izpostavil, da Slovenija na sejmu izstopa z medenimi izdelki. “Verjamem, da bo predstavitev, ko bo mimo našega razstavnega prostora šlo pol milijona Nemcev, pomenila za slovensko čebelarstvo tudi poslovni uspeh,” je prepričan Židan.

Slovenski minister se je pogovarjal tudi z novim avstrijskim kmetijskim ministrom. “Tudi Avstrija kot že številne druge države je podprla slovensko idejo o medenem zajtrku, ki ga razširjamo na celotno EU in širše. Imamo že krog držav, ki nas bodo pri tem aktivno podpirale,” je pojasnil Židan, ki je na tem področju optimist.

Židan se je srečal z več ministri, s katerimi so se pogovarjali predvsem o aktualni kmetijski politiki. “Ministri EU razmišljamo o implementaciji kmetijske reforme, ministre izven EU pa zanima, kako bo reforma vplivala na poslovanje med tujimi trgi in EU državami,” je dejal Židan.

V soboto se sejem nadaljuje z globalnim forumom za prehrano in kmetijstvo in šestim berlinskim vrhom svetovnih kmetijskih ministrov. “Poudarki bodo, da ima kmetijstvo dolžnost nahraniti vse prebivalce na Zemlji, to pomeni proaktivno vlogo, maksimalno ohranitev naravnih virov, vključno z kmetijsko zemljo. Več je treba narediti tudi na področju biodiverzitete, saj bo samo raznolikost v kulturah in pri živalskih vrstah omogočila, da se bomo aktivno prilagodili podnebnim spremembam,” meni minister.

STA


Najbolj brano