Slovenija znova odprla knjigo naročil za dolarsko obveznico

Slovenija je znova odprla knjigo naročil za izdajo dolarske obveznice, poročajo tuji mediji. Potem ko je bila izdajo pred dvema dnevoma prisiljena prekiniti, tokrat vlagateljem ponuja nekoliko višjo obrestno mero.

Slovenski finančni minister Uroš Čufer Foto: Aleš Beno/Finance
Slovenski finančni minister Uroš Čufer Foto: Aleš Beno/Finance

LJUBLJANA> Slovenija je nameravala v torek izdati petletne dolarske obveznice in desetletne obveznice z referenčnimi oz. začetnimi letnimi obrestnimi merami pri petih odstotkih oz. 6,125 odstotka. Tokrat je za petletne obveznice začetna obrestna mera postavljena pri 5,125 odstotka, pri desetletnih pa znaša 6,25 odstotka, poroča Reuters.

Spletni portal Fox News je v prispevku, objavljenem v sredo, povzel izjave vodilnega analitika bonitetne hiše Standard & Poor's (S&P) za Slovenijo Kyrana Curryja. Ta je pojasnil, da S&P zaenkrat ne vidi potrebe po tem, da bi Slovenija iskala mednarodno pomoč, prav tako pa bonitetna hiša še ne namerava znižati bonitetne ocene naše države. Slovenija se lahko brez težav izogne programu pomoči iz evrskih mehanizmov, če bo zelo hitro začela izvajati “dobro znane” ukrepe, je danes v Bruslju povedal visoki predstavnik pri EU. V primeru hitrega ukrepanja bo lahko Slovenija po njegovem mnenju na srednji rok v sorazmerno ugodnem položaju.

Če bi Slovenija v vsaki tranši izdala za 1,5 milijarde dolarjev obveznic, kot je bilo napovedano za torkovo izdajo, bi morala torej ob obrestnih merah, višjih za 12,5 bazične točke oziroma 0,125 odstotka, v času do zapadlosti obveznic izplačati dodatnih 28 milijonov dolarjev (21,3 milijona evrov) obresti.

Bonitetna hiša Standard & Poor's (S&P) je obveznicam dodelila dolgoročno bonitetno oceno A-, pri čemer so izpostavili pričakovani nadaljnji napredek pri fiskalni konsolidaciji pod novo vlado. Tega podpira tudi slovensko odprto in relativno bogato gospodarstvo, povzema Reuters.

Analitik za trge v razvoju pri Royal Bank of Scotland Abbas Ameli-Renani pričakuje, da bo povpraševanje ostalo močno, čeprav ne tako močno, kot je bilo v torek. Po podatkih Reutersa je Slovenija v torek, preden je izdajo prekinila, zbrala za 12 milijard dolarjev ponudb.

STA


Najbolj brano