Slovenija se premalo bori proti podkupovanju

Slovenija sodi med 20 držav, kjer podkupovanje tujih javnih uslužbencev v mednarodnem poslovanju najbolj cveti.

LJUBLJANA >Slovenija slabo izvaja konvencijo o boju proti podkupovanju tujih javnih uslužbencev v mednarodnem poslovanju, so sporočili z mednarodne organizacije za boj proti korupciji Transparency International. Pri nas sicer trenutno potekata dve preiskavi tujega podkupovanja: eno je spodbudila afera Patria, druga preiskava pa je pod drobnogled vzela domnevno nečiste posle Leka; slovenska podružnica švicarskega Novartisa je skupaj z matično družbo osumljena podkupovanja zdravnikov v Sloveniji, Srbiji in Albaniji.

Slovenija pri korupciji ni niti “zmerna”

Slovenija se je lani uvrstila med države, ki konvencijo izvršujejo minimalno ali sploh ne, so povedali v slovenski podružnici organizacije Transparency International, društvu Integriteta.

Poročilo kaže, da sedem izmed 36 ocenjenih držav konvencijo proti korupciji izvaja aktivno, te države pa skupno predstavljajo 30 odstotkov svetovnega izvoza. Devet držav si je za izvajanje konvencije prislužilo oceno "zmerno".

Poročilo ugotavlja, da je pravni okvir v Sloveniji sicer dober, a ima več pomanjkljivosti. V Sloveniji je predvsem problematično samo izvajanje konvencije: "Sem lahko vključimo slabo koordinacijo med preiskovanjem in pregonom, pomanjkanje sredstev in usposabljanja za tožilce ter pomanjkanje ustreznega varstva prijaviteljev korupcije v praksi," izpostavljajo v društvu Integriteta.

Ukrepi proti korupciji

Med ukrepi, kako naj se Slovenija spopade s korupcijo tujih uslužbencev, v Transparency International omenjajo večjo odgovornost podjetij, izobraževanje zaposlenih in krepitev strokovnega znanja ter virov, ki so na voljo policiji in tožilcem za preiskovanje zapletenih primerov gospodarskega kriminala. K boljšemu stanju bi pripomogla tudi kakovostnejše sodelovanje med protikorupcijskimi organi in organi za preprečevanje organiziranega kriminala, seveda pa tudi odprava sodnih zaostankov.

STA


Najbolj brano