Slovenija ni na dnevnem redu, a odmeva

Evropski poslanci iz Slovenije so na današnji novinarski konferenci pred plenarnim zasedanjem, ki se prihodnji teden začenja v Strasbourgu, spregovorili tudi o odmevanju slovenskih težav na evropski ravni. Slišati je bilo, da Slovenija ni na dnevnem redu, odmeva pa.

Evropski poslanci
Evropski poslanci 

BRUSELJ>Ivo Vajgl (Alde/Zares) je dejal, da se v EU oz. v Evropskem parlamentu ne govori o tem, da je Slovenija na robu propada ali na robu grškega scenarija. "To ni tema, tudi zaradi tega, ker nismo dovolj veliki, da bi ogrožali s svojo krizo druge," je dejal. Meni pa, da sami sebi ne koristimo, če ne znamo sami prenesti težav na političnih, ekonomskih in drugih ravneh in jih poskušati z lastnimi sredstvi, tudi z nacionalnim konsenzom o prioritetah, izpeljati in rešiti sami.

Se pa Vajglu zdi popolnoma napačno, tudi taktično, potrebo po podpori, ki jo neka država članica Evropske unije potrebuje, a priori ideologizirati. "Sprejeti pomoč, če imaš težave, ni a priori nekaj negativnega in se moramo tega razbremeniti. Neumen si, če to pomoč sprejmeš takrat, ko je zate že prepozno," je med drugim dejal.

Lojze Peterle (EPP/Nsi) se je podobno strinjal, da Slovenija ni na dnevnem redu, je pa tema. Kot je dejal, je bil sam že deležen vprašanj, ali je rešitev za Slovenijo še možna. "Informiranost in zavest o naših težavah narašča. Mislim, da je rešitev seveda možna, ves čas pa opozarjam, da z odlašanjem pravih odločitev cena raste," je povedal Peterle.

Vprašanj glede morebitne pomoči Sloveniji je bila deležna tudi Mojca Kleva (S&D/SD). Dejala je, da mnenje predsednika vlade Janeza Janše, ki je napovedal nelikvidnost države v oktobru, ni šlo kar tako mimo. Bi pa bila sama previdna, ko se govori o finančni pomoči za Slovenijo in o tem, s kom se primerjamo.

STA


Najbolj brano