Slovenija lahko izgubi več sto milijonov evrov iz EU

Sloveniji zaradi slabega črpanja evropskega denarja na področju operativnega programa razvoja okoljske in prometne infrastrukture grozi izguba do 400 milijonov evrov, so danes opozorili v ZSSS.

Sloveniji zaradi slabega črpanja evropskega denarja na področju operativnega programa razvoja okoljske in prometne infrastrukture grozi izguba do 400 milijonov evrov, so danes opozorili v ZSSS Foto: Susana Vera
Sloveniji zaradi slabega črpanja evropskega denarja na področju operativnega programa razvoja okoljske in prometne infrastrukture grozi izguba do 400 milijonov evrov, so danes opozorili v ZSSS Foto: Susana Vera

LJUBLJANA> Vlado so zato pozvali, naj takoj sproži postopke za prenos tega denarja na operativni program razvoja človeških virov oziroma aktivno politiko zaposlovanja.

Predsednik Zveze svobodnih sindikatov Slovenije (ZSSS) Dušan Semolič je na današnji novinarski konferenci v Ljubljani uvodoma opozoril, da Sloveniji v finančni perspektivi 2007 - 2013 za kohezijsko politiko pripada 4,1 milijarde evrov nepovratnega denarja.

Od tega je po njegovih besedah za razvoj okoljske in prometne infrastrukture namenjenih skoraj 1,6 milijarde evrov, ki pa jih država zaradi problemov, kot so javno naročanje, projektna dokumentacija, zagotavljanje lastnih virov in birokratski postopki, očitno ne bo uspela v celoti počrpati. Tudi sicer nimamo več prave “gradbene operative” za velike projekte, saj smo jo “uničili”, je dodal.

Ne milijoni, ampak stotine milijonov

V tej luči je Semolič spomnil na oceno Urada RS za makroekonomske analize in razvoj (Umar), da bi lahko Slovenija na tem področju izgubila od 300 do 400 milijonov evrov.

“Ne govorimo o milijonih temveč stotinah milijonov evrov,” je Semoliča dopolnil izvršni sekretar pri ZSSS Goran Lukić. Da bi ponazoril, kako veliko denarja je to, je pojasnil, da je Slovenija v letošnjem in prihodnjem letu za aktivno politiko zaposlovanja (APZ) namenila 155 milijonov evrov ter da so bili posamezniki in gospodinjstva zaradi zakona za uravnoteženje javnih financ in drugih varčevalnih ukrepov ob 131 milijonov evrov.

Glede na to, da je bilo v Sloveniji januarja že več kot 124.000 brezposelnih, ZSSS vlado poziva, naj vsaj del teh 300 do 400 milijonov evrov z operativnega programa razvoja okoljske in prometne infrastrukture preusmeri na operativni program razvoja človeških virov, da jih bodo lahko črpali za APZ.

Položaj, v katerem na eni strani denar leži, na drugi pa ga kronično primanjkuje, je Lukić označil za čudnega. Poudaril je, da bi lahko s prenosom denarja znižali stopnjo brezposelnosti, pri tem pa spomnil, da je iz nedavnega dokumenta Evropske komisije razvidno, da vsak dodaten odstotek bruto domačega proizvoda, ki ga država vloži v socialne inovacije, tudi APZ, pomeni 1,7-odstotno večjo zaposlenost.

Ministrstvo za delo prosilo za prenos virov

Po Lukićevih besedah je ministrstvo za delo za prenos virov prosilo že pred meseci, a od ministrstva za infrastrukturo in prostor ni dobilo nobenega odgovora. “Toliko o tem, kako resorji med seboj sodelujejo,” je bil kritičen.

Izvršni sekretar ne more razumeti, zakaj ni volje, da se čim prej sooči s problematiko brezposelnih, medtem ko se na drugi strani obeta nova “mrtva politična debata” o vnosu fiskalnega pravila v ustavo, ki ne koristi nikomur in samo jemlje čas, tudi na račun črpanja evropskega denarja. To se mu zdi “skoraj žaljivo”.

Ministrstvo za gospodarski razvoj in tehnologijo je pozval, naj takoj preuči možnost prenosa sredstev.

Če bi izgubili toliko denarja, bi bil to “neodpustljiv greh”, je dejal Semolič. Politiki morajo preprečiti, da se ta denar izgubi v bruseljski birokraciji, je sklenil.

STA


Najbolj brano