Slovenija išče partnerje za Natov center odličnosti za gorsko bojevanje

V okviru ustanavljanja Natovega centra odličnosti za gorsko bojevanje te dni v Poljčah in na Bledu poteka konferenca, ki se je udeležuje več kot 20 predstavnikov 13 držav, zainteresiranih za sodelovanje v centru.

Fotografija je simbolična Foto: Leo Caharija
Fotografija je simbolična Foto: Leo Caharija

BOHINJSKA BELA > Cilj tridnevne konference, ki se končuje danes, je dobiti partnerske države za skupno ustanovitev Natovega centra, katerega nosilec bo Slovenija. Konferenca poteka v skupni organizaciji Slovenske vojske in Zavezniškega poveljstva za transformacijo iz Norfolka, ki sodeluje pri postopkih za ustanovitev in akreditacijo centra odličnosti za področje gorskega bojevanja.

Danes na Bohinjski Beli poteka tudi predstavitev procesa usposabljanja vojaških gornikov.

“Letos mineva že deset let, ko je zveza Nato prepoznala v Sloveniji kredibilnega partnerja, ki bi lahko razvil nišno zmogljivost, to je gorsko bojevanje,” je ob nedavnem obisku vlade na Gorenjskem spomnil poveljnik Večnacionalnega centra odličnosti za gorsko bojevanje Boštjan Blaznik in pojasnil, da so se od takrat ves čas trudili, da bi projekt pripeljali do te faze, ko lahko k sodelovanju povabijo druge države.

Ustanovitev centra decembra letos, uradni začetek delovanja maja leta 2015

Koncept delovanja centra je že pripravljen. Zdaj je treba države, ki bi za sodelovanje v centru in za njegovo delovanje prispevale denar, prepričati, da je koncept pravi. Na konferenci zato Slovenska vojska oziroma Večnacionalni center odličnosti za gorsko bojevanje morebitnim partnericam iz zveze Nato in partnerstva za mir predstavljata svoje zmogljivosti, sposobnosti, znanje in terene za usposabljanje.

V okviru ustanavljanja Natovega centra odličnosti za gorsko bojevanje bo prvi konferenci, ki trenutno poteka, oktobra sledila druga. Tedaj bo že znano, koliko držav se bo odločilo za sodelovanje. Ustanovitev samega centra je predvidena decembra, uradni začetek delovanja pa na dan Slovenske vojske 15. maja prihodnje leto.

V centru bo 26 predstavnikov iz Slovenije in 110 predstavnikov tujih vojsk

V centru bodo delovali strokovnjaki, ki bodo sposobni zbiranja in sinteze znanj, pisanja novih konceptov in doktrin ter razvoja in preizkušanja novih modelov gorskega bojevanja ter opreme. V centru bo delalo 26 predstavnikov iz Slovenije, ekipa pa bo okrepljena s 110 predstavniki tujih vojsk. “To je velika priložnost za Slovenijo, predvsem pa za pripadnike moje enote, saj center prinaša nekaj novega, dodano vrednost,” je prepričan Blaznik.

Svetovanje glede nakupa in uporabe opreme

Slovenski center, s katerim pri razvoju opreme in tehnologije sodelujejo domača podjetja, bi tako svetoval ostalim članicam zveze Nato glede nakupa in uporabe opreme v operacijah. Zveza Nato že ima 18 tovrstnih centrov odličnosti za posamezne nišne zmogljivosti, od tega jih je 17 v Evropi, saj je to priložnost za države, da na nekoliko drugačen način prispevajo v zavezništvo.

STA


Najbolj brano