Slovenija glede izbrisanih ni več pod okrepljenim nadzorom

Odbor namestnikov ministrov Sveta Evrope pozdravlja sprejem zakona o odškodninah za izbrisane, je zapisano v sporočilu za javnost po zaključenem zasedanju odbora, na katerem so v sredo obravnavali tudi primer izbrisanih.

Odbor namestnikov ministrov Sveta Evrope se je na zakon o odškodninah za izbrisane odzval zelo pozitivno, je po zasedanju omenjenega odbora  dejal notranji minister Gregor Virant Foto: STA
Odbor namestnikov ministrov Sveta Evrope se je na zakon o odškodninah za izbrisane odzval zelo pozitivno, je po zasedanju omenjenega odbora dejal notranji minister Gregor Virant Foto: STA

STRASBOURG > Med drugim pa so odločili, da uresničevanje sodbe Evropskega sodišča za človekove pravice ne potrebuje več okrepljenega nadzora.

Odbor, ki spremlja uresničevanje sodb Evropskega sodišča za človekove pravice v Strasbourgu, je sicer najprej pozdravil dejstvo, da se je zasedanja udeležil slovenski notranji minister Gregor Virant, kar da dokazuje zavezanost in odločenost pristojnih organov za izvršitev sodbe omenjenega sodišča glede izbrisanih.

Razširili krog upravičencev

V stališčih, ki so jih objavili, pa pozdravlja tudi dejstvo, da je DZ sledil priporočilom odbora in glede na prvotni predlog zakona o odškodninah za izbrisane razširil krog upravičencev do odškodnin. Prav tako z zadovoljstvom ugotavlja, da so v parlamentarnem postopku posebno pozornost namenili višini odškodnine, ki jo bodo lahko izbrisani zahtevali v hitrem upravnem postopku, in vsoto dvignili s prvotnih 40 na 50 evrov za mesec izbrisa. Tudi znesek, ki ga bodo lahko izterjali v sodnem postopku, se je dvignil z 2,5 na 3-kratnik omenjene vsote.

Zato se je odbor odločil, da primer ne potrebuje več okrepljenega nadzora, pač pa bodo uresničevanje sodbe Evropskega sodišča za človekove pravice preverjali “zgolj” v standardnem nadzornem postopku. Sekretariatu so tako člani odbora naročili tudi, naj pripravi celovito oceno sprejetih ukrepov.

Odbor namestnikov ministrov Sveta Evrope se je na zakon o odškodninah za izbrisane odzval zelo pozitivno, je po zasedanju omenjenega odbora dejal notranji minister Gregor Virant. Kot je povedal, je bil zakon deležen pohval, kritik in pripomb nanj pa ni več.

Zadnjo besedo bo imelo sodišče

Kot je po zasedanju odbora, ki spremlja uresničevanje sodb Evropskega sodišča za človekove pravice, dejal Virant, je dobil vtis, da bo zakon zadostoval za dokončno ureditev vprašanja odškodnin za izbrisane. Se pa notranji minister zaveda, da bo zadnjo besedo glede zakona imelo evropsko sodišče. “Njegove sodbe ni mogoče vnaprej predvideti, po mojem pa obstaja zelo velika verjetnost, da bo odškodninska shema, ki jo predvideva zakon, zadoščala,” je dejal.

Da bodo sklepi zasedanja za Slovenijo pozitivni, je sicer že v sredo, po sodelovanju na odboru napovedal tudi minister Virant. Takrat se je srečal tudi s komisarjem za človekove pravice Sveta Evrope Nilsom Muižnieksom, ki je po njegovih besedah sprejem zakona prav tako pozdravil.

Kakšne bodo nadaljnje odločitve evropskega sodišča glede izbrisanih sicer še ni znano, Virant pa pričakuje, da bo omenjeno sodišče v relativno kratkem času odločilo o tožbi za materialno škodo, ki so jo na sodišče vložili Mustafa Kurić in še pet drugih izbrisanih.

STA


Najbolj brano