Slovenija dobiva (novo) slabo banko

Poslanci državnega zbora so včeraj ob obstrukciji poslancev PS (v razpravi pa so sodelovali njihovi kolegi iz SD) prižgali zeleno luč za ustanovitev slabe banke, ki bo prevzela slabe terjatve bank z lastniškim deležem države.

Opozicijo so zastopali le poslanci SD, vendar po pričakovanju koalicije niso omajali Foto: STA
Opozicijo so zastopali le poslanci SD, vendar po pričakovanju koalicije niso omajali Foto: STA

LJUBLJANA> Poslanci DZ so včeraj s sprejetjem zakona o ukrepih za krepitev stabilnosti bank pravzaprav ustanovili tako imenovano slabo banko, ki od aktualnih prevzema slabe terjatve. Slednje v zameno dobijo obveznice z jamstvom države. Najvišji znesek teh terjatev bo lahko znašal štiri milijarde evrov.

Tako opozicija kot koalicija sta k predlogu zakona vložili vrsto amandmajev. Po pričakovanju so bili prvi zavrnjeni, drugi, ki naj bi upoštevali nekatere predloge stroke, pa sprejeti. Poslanec SD Mirko Brulc je dejal, da so si prizadevali zakon izboljšati, vendar brez uspeha. “Tako bo vlada še naprej ropala denarnice državljanov. Zakona ni sprejel državni zbor, temveč koalicija,“ je še povedal.

Kot je pojasnil državni sekretar na finančnem ministrstvu Dejan Krušec, bo transakcija minila brez denarja, za znesek izdanih jamstev se bo povečal javni dolg, a le začasno, je pojasnil. Prevzete slabe terjatve se bodo sčasoma poplačale in v petih letih se bo javni dolg po njegovih besedah znižal na raven pred prenosom terjatev.

Potem ko so poslanci Pozitivne Slovenije (PS) ob začetku razprave poslanske klopi zapustili, je opozicijo zastopala le DS. Njeni poslanci so opozarjali, da pojem slaba terjatev v osnutku zakona sploh ni opredeljen. “DZ odloča o štirih milijardah evrov, pa sploh ne vemo, kaj so slabe terjatve,” je bil kritičen Janko Veber. Matevž Frangež je prepričan, da je problem slabih terjatev nastal tudi zaradi dejstva, da so bile banke slabo upravljane. Vebra skrbi, da bo odločanje o slabih terjatvah prepuščeno politiki. “Uzakonjamo pravzaprav korupcijo, ki jo bo zagotovo lahko izvajala politika na legalen način,” je dejal. SD se sicer zavzema za neposredno dokapitalizacijo bank. Glas pomisleka na zakon je prišel le iz državljanske liste (DL). Bojan Starman meni, je je slaba terjatev tista, ki nima možnosti, da bi se realno vrnila v bančni sistem. NR


Najbolj brano