Slovenija bo s Hrvaško in BiH zagotavljala skupne rezerve elektrike

Sistemski operaterji prenosnega elektroenergetskega omrežja Slovenije, Hrvaške in BiH so danes v Ljubljani podpisali sporazum o zagotavljanju skupne rezerve v regulacijskem bloku Slovenija-Hrvaška-BiH.

Slovenija bo s Hrvaško in BiH zagotavljala skupne rezerve elektrike Foto: Leo Caharija
Slovenija bo s Hrvaško in BiH zagotavljala skupne rezerve elektrike Foto: Leo Caharija

LJUBLJANA > To jim bo omogočilo, da bodo lahko v svoji državi znižali potrebne količine zakupa rezerve moči, so sporočili iz Elesa.

“Za Slovenijo to pomeni ogromen korak naprej, saj v letu 2015 - z začetkom obratovanja šestega bloka v Šoštanju - in vseh nadaljnjih letih ne bo potrebno povečati obsega rezerve moči in zakupiti dodatne terciarne rezerve,” je ob podpisu sporazuma poudaril direktor Elesa Aleksander Mervar.

Pri pripravi sporazuma so izhajali iz sedanjih mednarodnih pravil obratovanja in hkrati smiselno upoštevali bodoče spremembe, ki bodo uveljavljene s kodeksi omrežja za področje regulacije frekvence in rezerv. S tem so po Mervarjevih besedah dodobra izkoristili možnost povezovanja in sodelovanja manjših sistemskih operaterjev z razmeroma velikimi proizvodnimi enotami, so sporočili iz Elesa.

S pomočjo sporazuma bodo lahko sistemski operaterji prenosnega omrežja vseh treh držav bolj optimalno in učinkovito izrabljali razpoložljive vire za pokrivanje potreb po aktiviranju rezerve moči v omenjenem bloku. To je predvsem dobrodošlo v obdobju, ko se vsi evropski sistemski operaterji soočajo z nepredvidljivo proizvodnjo obnovljivih virov, ki zaradi svoje stohastične narave v obratovanja vnaša nova tveganja in otežuje zagotavljanje varnega ter zanesljivega obratovanja elektroenergetskih sistemov, pravijo v Elesu.

Poleg tega pa bodo vsi trije podpisniki sporazuma v lastni državi znižali potrebne količine zakupa rezerve moči oziroma teh količin ne bo treba povečevati, ko bodo v prihodnosti v obratovanje vključene večje proizvodne enote.

Pomagali si bodo tudi pri pokrivanju negativne terciarne rezerve, ki jo mora Eles aktivirati v primeru izpada črpalne hidroelektrarne Avče v črpalnem režimu, v primeru izpada večjih porabnikov (na primer Talum) oziroma v primeru večjega presežka energije v elektroenergetskem sistemu.

STA


Najbolj brano