Slabe terjatve iz vseh bank hkrati

Do prvih prenosov slabih terjatev na slabo banko utegne po besedah finančnega ministra Uroša Čuferja priti v vseh bankah hkrati. “NLB je prva začela s stresnimi testi in po tej logiki je tudi prva, ki bo začela s prenosi slabih terjatev na slabo banko, v kolikor ne bomo čakali na vse banke,” je danes dejal Čufer.

Do prvih prenosov slabih terjatev na slabo banko utegne po besedah finančnega ministra Uroša Čuferja priti v vseh bankah hkrati Foto: STA
Do prvih prenosov slabih terjatev na slabo banko utegne po besedah finančnega ministra Uroša Čuferja priti v vseh bankah hkrati Foto: STA

LJUBLJANA > Treba bo počakati na rezultate stresnih testov, je na novinarski konferenci po seji vlade poudaril finančni minister Uroš Čufer, a dodal, da Slovenija pri tej odločitvi ni samostojna. “Ravno obratno, smo zelo omejeni,” je dejal.

Začetek sanacije slovenskega bančnega sistema je bil sicer predviden že konec junija, vendar pa je predpogoj za prenos slabih terjatev na novoustanovljeno Družbo za upravljanje terjatev bank izvedba stresnih testov v bankah. Dokler rezultatov teh testov ni, je treba počakati tudi s prenosom slabih terjatev na slabo banko.

V programu dela za preostanek letošnjega leta in leto 2014 si je vlada kot rok za prvi prenos slabih terjatev iz bank na DUTB zastavila 30. september. Pred tem bo morala zeleno luč prižgati Evropska komisija.

Vlada spremenila statut Soda

Vlada je danes tudi sprejela spremembe statuta Slovenske odškodninske družbe (Sod), s katerimi spreminja razmerja med nadzornim svetom, upravo in akreditacijsko komisijo, je po seji vlade povedal Čufer. S tem naj bi se jasneje razmejile pristojnosti in lažje ugotavljalo odgovornost za odločitve Soda.

Cilj je, da bi nadzorni svet nadziral, uprava upravljala in odločala, akreditacijska komisija pa svetovala upravi pri odločitvah.

Doslej so bili lahko člani nadzornega sveta tudi člani akreditacijske komisije, vloga uprave Soda je bila pri imenovanju nadzornikov v državnih podjetjih zmanjšana in zreducirana na vlogo posrednika do nadzornega sveta, je dejal minister. Nadzorni svet je tako tudi soodločal o članih nadzornih svetov, kar pomeni, da je hkrati delal selekcijo, odločal in tudi nadziral.

Odgovoren za odločitve, ki jih ne sprejema

S spremembami naj bi skladno z dobro korporativno prakso funkcije omenjenih treh organov razmejili ter lažje vzpostavili odgovornost in preglednost nad odločanjem Soda.

Predsednik uprave Soda Tomaž Kuntarič je že večkrat opozoril, da je kot predsednik uprave odgovoren za odločitve, ki jih ne sprejema. Po sedanjem sistemu akreditacijska komisija upravi predlaga kandidate za nadzornike v državnih podjetjih, uprava pa jih mora v potrditev poslati nadzornemu svetu.

Vlada meni, da so spremembe statuta Soda nujno potrebne za izboljšanje korporativnega upravljanja, ki sledijo smernicam Organizacije za ekonomsko sodelovanje in razvoj za korporativno upravljanje družb v državni lasti, kar bo vodilo k boljšemu upravljanju v družbah, kjer imata Sod ali država kapitalske naložbe, so zapisali v sporočilu.

Težave, ki presegajo meje domišljije

Čufer pravi, da je sprememba statuta Soda le začasna rešitev na področju korporativnega upravljanja in da ne bo odpravila vseh težav na tem področju, ki se kažejo in “presegajo vse meje domišljije”.

Minister je pri tem, kot je odgovoril na novinarsko vprašanje, mislil na kadrovanje v državna podjetja nasploh, ne konkretno na primer Luke Koper. Je pa slednji po njegovem mnenju postavil ogledalo, kako stvari potekajo, in pokazali so se določeni paradoksi. Od vlade se namreč pričakuje, da ne vpliva, po drugi strani se pričakuje, da nekaj naredi, na tretji strani je neka odločitev lahko legalna, pa še vedno bizarna, je dejal Čufer.

“Na koncu nekdo s tem premoženjem upravlja in nekdo je za to tudi odgovoren. Ta razmerja je treba urediti,” je dejal minister.

S spremembami želijo tudi zakrpati del prostora do vzpostavitve zakona o Slovenskem državnem holdingu. Novelo pripravljajo že dlje časa (po prvotnih napovedih naj bi bila pripravljena junija), saj se je pokazalo, da je treba veliko stvari premisliti, odprle so se različne dileme, na katere ni enoznačnih rešitev, dodaja minister. Pričakuje, da bo predlog novele v kratkem predstavljen javnosti ter na vladi in v DZ v tednu ali dveh, vsekakor v septembru.

Vlada danes konkretno o primeru imenovanja Gašparja Gašparja Mišiča na čelo Luke Koper ni govorila, je dejal minister, je pa od Soda zahtevala poročilo o postopkih imenovanja sedanjih članov nadzornega sveta Luke Koper, ki ga pričakuje v 10 dneh.

STA


Najbolj brano