Skupnost socialnih zavodov: manj denarja, večje obremenitve zaposlenih

V Skupnosti socialnih zavodov Slovenije opozarjajo, da v domovih za starejše od vseh prihodkov iz zdravstvene dejavnosti, ki znašajo 101 milijon evrov, letno samo za plače zdravstvenih delavcev porabijo 97 milijonov evrov, zavarovalnica pa jim za plače prizna le 72 milijonov evrov.

Skupnost socialnih zavodov opozarja na vedno manj denarja in večje obremenitve zaposlenih Foto: STA
Skupnost socialnih zavodov opozarja na vedno manj denarja in večje obremenitve zaposlenih Foto: STA

LJUBLJANA > Opozarjajo tudi, da so sedanji kadrovski normativi “na meji”.

Število delavcev v domovih za starejše je po navedbah skupnosti v letih 2008 do 2012 malenkostno upadlo. Povečale pa so se zmogljivosti v socialnovarstvenih zavodih. Razmerje med številom zdravstvenega kadra in številom stanovalcev v domovih za starejše se je zaradi tega poslabšalo. Če je prišlo še leta 2008 na enega zaposlenega 3,72 stanovalca, je leta 2012 na enega zaposlenega prišlo že 4,1 stanovalca.

Kadrovski normativ tako v zdravstveni dejavnosti kot v oskrbnih dejavnostih je na meji, ki komajda še omogoča stabilno izvajanje dejavnosti v najnujnejšem obsegu. “Vse pogosteje se soočamo z opozorili delavcev, da delajo na mejah možnega, opažamo povečanje bolniških odsotnosti, neizrabljenih dopustov in druge težave, ki izhajajo iz velike preobremenjenosti delavcev v institucionalnem varstvu starejših,” navajajo v sporočilu za javnost. Vse pogostejši so tudi konflikti med delavci in vodstvi zavodov ter tudi z zunanjimi strokovnimi organizacijami.

V skupnosti ocenjujejo, da bi morali prav v sedanjih razmerah “enotno in argumentirano zahtevati razrešitev skupne težave - zagotoviti dodatne vire za boljšo kadrovsko zasedbo, ki bo omogočala kakovostno in stabilno izvajanje dejavnosti, njen razvoj in tudi spoštovanje pravic delavcev, ki v sedanjih pogojih izgorevajo in se soočajo z vse več osebnimi pa tudi zdravstvenimi težavami”.

STA


Najbolj brano