Skupina G20 zadržano o davku na finančne transakcije

Voditelji G20 so v sklepni izjavi po dvodnevnem zasedanju v francoskem Cannesu zgolj “prepoznali pobude v nekaterih državah za obdavčitev finančnega sektorja, vključno z davkom na finančne transakcije”. Francoski predsednik Nicolas Sarkozy, eden glavnih zagovornikov uvedbe tega davka, je napovedal, da se bo boril naprej.

Nicolas Sarkozy je ideji od davku na finančne transakcije zelo naklonjen Foto: Reuters
Nicolas Sarkozy je ideji od davku na finančne transakcije zelo naklonjen Foto: Reuters

CANNES> Voditelji so stavek o davku na finančne transakcije v sklepni izjavi po vrhunskem zasedanju skupine 20 najpomembnejših svetovnih gospodarstev (G20) na Azurni obali vključili v poglavje o soočanju z globalnimi razvojnimi izzivi in ne v del izjave, ki se dotika reforme finančnega sektorja.

Novi viri denarja za posledice podnebnih sprememb

Pri doseganju razvojnih ciljev tisočletja so tako priznali ključni pomen uradne razvojne pomoči in zapisali, da bi razvite države morale izpolniti svoje cilje na tem področju. Gre za to, da bi vrednost uradne razvojne pomoči dosegla 0,7 odstotka bruto nacionalnega proizvoda.

Poleg tega pa so se strinjali, da je treba sčasoma najti nove finančne vire za financiranje razvojnih potreb in za pomoč pri soočanju s posledicami podnebnih sprememb.

Bill Gates predlaga davek na transakcije in gorivo

Seznanili so se s posebnim poročilom o inovativnih oblikah financiranja razvoja, ki ga je na pobudo Nicolasa Sarkozyja kot gostitelja tokratnega vrha pripravil eden najbogatejših Zemljanov in ustanovitelj Microsofta Bill Gates.

Ta je med drugim predlagal uvedbo davka na finančne transakcije, ki bi lahko na leto prinesel do 250 milijard dolarjev novega denarja, poleg tega pa tudi davek na porabo fosilnih goriv v pomorstvu in letalstvu, prispevek velikih državnih investicijskih skladov in pa znižanje stroškov za transferje denarja, ki ga priseljenci v razvitih državah pošiljajo svojim družinam v razvijajočem se svetu.

Davka nočejo ZDA, Kitajska, Rusija in Kanada

Uvedbi davka na finančne transakcije po pričakovanjih niso podprli. Medtem ko ga glasno podpirajo Francija, Nemčija in Evropska komisija, pa so mu očitno nenaklonjene ZDA, Kitajska, Rusija in Kanada. Vrh G20 je tako zgolj prepoznal “pobude v nekaterih državah za obdavčitev finančnega sektorja, vključno z davkom na finančne transakcije”. Zbran denar naj bi uporabili za različne namene, vključno s financiranjem razvoja.

Sarkozy je na novinarski konferenci po koncu vrha povedal, da so glede vprašanja uvedbe davka na finančne transakcije dosegli napredek, čeprav mu G20 ni izrekel podpore. Priznal je, da gre za zelo težavno vprašanje, veseli pa ga, da se je predsednik ZDA Barack Obama vsaj strinjal s tem, da bi moral finančni sektor nekaj prispevati za financiranje razvoja.

Sarkozy upa na uvedbo davka v EU na finančne transakcije že prihodnje leto, čeprav se zdi to v luči nasprotovanja Velike Britanije zelo ambiciozen cilj.

Davek bi šel v proračun unije

Evropska komisija sicer predlaga obdavčitev vseh transakcij s finančnimi instrumenti med finančnimi institicijami, če ima vsaj ena od strank pri poslu sedež v EU. Trgovanje z delnicami in obveznicami bi bilo obdavčeno po stopnji 0,1 odstotka, z izvedenimi finančnimi proizvodi pa po stopnji 0,01 odstotka. Predvideno je, da bi šla več kot polovica pobranega davka v proračun unije, preostalo pa državam članicam.

V EU sicer ni soglasja glede uvedbe davka na finančne transakcije, predvsem zaradi nasprotovanja Velike Britanije, ki se boji za londonski City, največje finančno središče v Evropi, in opozarja, da bi uvedba davka zgolj v Evropi pomenila selitev posla drugam. Če Britanci ne bodo pripravljeni popustiti, obstaja možnost, da bi davek uvedle le države v območju evra.

Sarkozy se bo boril dalje

Medtem ko finančni sektor pričakovano ni naklonjen uvedbi tovrstnega davka, večina ekonomistov meni, da je njegova uvedba smiselna le, če se to zgodi na globalni ravni. V nasprotnem primeru bi se namreč finančni kapital zgolj preselil v dele sveta, kjer davka ne bi bilo.

Sarkozy je danes napovedal, da se bo Francija še naprej borila za uvedbo davka, ki je bil eden glavnih ciljev francoskega predsedovanja G20. Prihodnje leto bo žezlo skupine, ki vse bolj postaja glavni forum za globalno gospodarsko in finančno upravljanje, prevzela Mehika.

STA


Najbolj brano