Škof milijone za rezidenco jemal dobrodelni ustanovi

Nemški škof Franz-Peter Tebartz-van Elst, ki ga je papež Frančišek zaradi gradnje izjemno drage rezidence oktobra lani suspendiral, naj bi milijone za svoje domovanje vzel z računa dobrodelne ustanove, je danes razkril nemški Süddeutsche Zeitung.

Fotografija je simbolična Foto: Maja Pertic Gombac
Fotografija je simbolična Foto: Maja Pertic Gombac

MÜNCHEN > To je v svojem poročilu ugotovila posebej zaradi Tebartz-van Elsta ustanovljena preiskovalna komisija.

Civilnega sodišča verjetno ne bo dosegel

Gre za poročilo komisije, ki je vzela pod drobnogled sporno gradnjo škofovske rezidence v nemškem Limburgu. Poročilo naj bi v sredo izročili predsedujočemu nemške škofovske konference Robertu Zollitschu, civilnega sodišča pa verjetno ne bo doseglo, piše Süddeutsche Zeitung.

Škof Limburga in njegov generalni vikar Franz Kaspar naj bi skušala vrtoglave stroške za gradnjo rezidence - ti so s sprva predvidenih pet do šest milijonov evrov zaradi škofove ljubezni do luksuza narasli na najmanj 31, morda pa celo 40 milijonov - med drugim prikriti tako, da sta več milijonov evrov prenakazala z računa cerkvene dobrodelne ustanove.

Gre za ustanovo St. Georgswerk, ki jo je že leta 1949 ustanovil škof Ferdinand Dirichs za pomoč revnim družinam z velikim številom otrok. Vsak katoliški delavec v škofiji je bil takrat pozvan, naj v ta namen da dohodek ene delovne ure. Ustanova danes ni več aktivna.

Razvila pravi "sistem prikrivanja"

Škof in njegov glavni vikar naj bi tudi z namenom javnosti prikriti milijonske izdatke in čim bolj nemoteno nadaljevati z gradnjo rezidence razvila pravi "sistem prikrivanja", podrejene pa sta tako ali drugače prisilila, da ju niso izdali, še piše časnik.

Dodaja še, da se poročilo glede tega, ali se Tebartz-van Elst sme vrniti na mesto škofa Limburga, ne opredeljuje, saj mora to odločitev sprejeti papež Frančišek. Sam Tebartz-van Elst očitno meni, da ni storil ničesar hujšega in da ni nobene potrebe, da odstopi, še izhaja iz poročila.

STA


Najbolj brano