Skodelica kave za RTV

Tako kot je bilo pričakovati, je vlada na včerajšnji seji potrdila dogovor o varčevalnih ukrepih v javnem sektorju, ki so ga v torek parafirali vladni in sindikalni pogajalci. Vlada se je tudi odločila, da se prispevek RTV vrača na raven pred novim letom, kar za gospodinjstva pomeni 64 centov več.

Odločitev vlade je predstavil minister Virant skupaj z verjetnim (zdaj v. d.) direktorjem vladnega urada za komuniciranje Boštjanom Lajevcem, prej svetovalcem nekdanjega predsednika republike Danila Türka   Foto: STA
Odločitev vlade je predstavil minister Virant skupaj z verjetnim (zdaj v. d.) direktorjem vladnega urada za komuniciranje Boštjanom Lajevcem, prej svetovalcem nekdanjega predsednika republike Danila Türka  Foto: STA

LJUBLJANA> Vlada je včeraj ukrepom o proračunih za letošnje in prihodnje leto dodala povišanje RTV prispevka.

Prispevek na raven pred novim letom

RTV prispevek je bil, kot je znano, od 1. januarja letos nižji za pet odstotkov in zanj so gospodinjstva mesečno plačevala 12,11 evra, po novem pa bodo morala znova plačevati 12,75 evra. Kolikor je RTV prispevek znašal pred znižanjem. Po novem torej 64 centov več, kar so kritiki znižanja pod Janševo vlado primerjali s skodelico kave v cenejših lokalih.

Vlada sporoča tudi, da bo skozi celotno programsko obdobje dosledno izvajala politiko zmanjševanja števila zaposlenih za en odstotek na leto v celotnem javnem sektorju. To bo dosegala predvsem z nenadomeščanjem uslužbencev na izpraznjenih delovnih mestih. Zmanjševanje števila zaposlenih je strukturni ukrep s trajnimi učinki, je zapisano v sporočilu po seji vlade.

Vlada je sicer včeraj potrdila spremembe, dosežene v pogajanjih s sindikati javnega sektorja. Kot zagotavlja minister Gregor Virant, gredo spremembe zakona o izvrševanju proračunov za letos in prihodnje leto v smer večje fleksibilnosti pri prerazporejanju materialnih stroškov, kar je bila tudi ena od ključnih zahtev sindikatov. Napredovanje javnih uslužbencev je preloženo na prihodnje leto, nova je višina regresa v prihodnjem letu za javne uslužbence in funkcionarje, spremembe urejajo tudi izplačilo razlike zneska za letni regres.

Tako kot je bilo napovedano, se s spremembo zakona zvišuje davek na dodano vrednost (DDV). Splošni se z 20 povečuje na 22 odstotkov, znižani pa z 8,5 na 9,5 odstotka. S tem se bodo prihodki proračuna države povečali za okoli 250 milijonov evrov.

V DZ v torek po nujnem postopku

Predlog zakona vlada poslancem predlaga v sprejem po nujnem postopku. Pogajalci vlade in sindikatov javnega sektorja so v torek že parafirali dogovor o varčevalnih ukrepih. Najkasneje do ponedeljka se bodo o podpisu dokončno izrekli vsi organi sindikatov. Proti takšnemu dogovoru se bosta verjetno odločila oba policijska sindikata ter sindikat zdravnikov in zobozdravnikov Slovenije Fides. Nezadovoljni so tudi vojaki in gasilci, vendar bo podpora zelo verjetno zadostna. Poslanci bodo dokumente obravnavali predvidoma v torek, ukrepi pa bi začeli veljati s 1. junijem.

S tem pa vladnih ukrepov seveda ne bo konec. Kot je dejal Virant, bo treba narediti še marsikaj, če se želimo izogniti kriznemu davku. “Bistveno bolj bo treba pobirati davke in jih izterjevati, tukaj je ogromno manevrskega prostora,” je opozoril. Omenil je tudi problem javnega naročanja, predvsem v zdravstvu, češ da opremo in zdravila plačujemo dražje kot bolnišnice v drugih državah.

Upokojenci želijo več pojasnil

Virant je tudi dejal, da je proti novim davkom, pri čemer je verjetno mislil na krizni davek, ki so ga za zdaj “zamrznili”.

Boji se ga tudi vodja Desusa Karl Erjavec, ki je včeraj upokojencem zagotovil, da bo višino pokojnin branil do konca. Toda včeraj so se oglasili tudi v Zvezi sindikatov upokojencev in med drugim potarnali, da se počutijo vse bolj zapostavljene tudi s strani Desusa. Po njihovem mnenju je vse bolj očitno, da pri predsedniku stranke Erjavcu “interesi in prizadetost njegove osnovne volilne populacije niso prioritetnega pomena.” Od vlade zahtevajo jasne odgovore o kriznih ukrepih in izplačilo dodatka za rekreacijo v letu 2013. “V zadnjih štirih letih se pokojnine ne usklajujejo z dvigom plač, ustavilo se je usklajevanje pokojnin z inflacijo na letni ravni, velika večina upokojencev je ostala brez letnega dodatka za rekreacijo, številni upokojenci pa so izgubili del pokojnine,” so zapisali v Zvezi sindikatov upokojencev.DK


Najbolj brano