Sirska opozicija zavrnila ponudbo Irana za posredništvo v Siriji

Opozicijska Sirska nacionalna koalicija je danes zavrnila ponudbo Irana za vlogo posrednika v pogovorih med uporniki in režimom Bašarja al Asada v Sirijo. Ponudbo je označila za “neresno”, Teheran, ki je pomemben zaveznik sirskega režima, pa kot “del problema”, poroča francoska tiskovna agencija AFP.

Damask Foto: Wikipedia
Damask Foto: Wikipedia

DAMASK > “Iranska pobuda ni resna, manjka ji politične kredibilnosti,” je v izjavi zapisala Sirska nacionalna koalicija.

Gre za odziv na besede iranskega predsednika Hasana Rohanija, ki je za petkovo izdajo ameriškega časnika Washington post izrazil pripravljenost za pospešitev dialoga med sirsko vlado in opozicijo. “Moramo ustvariti ozračje, v katerem bi ljudstva v regiji lahko odločala o lastni usodi,” je zapisal. “Kot del tega, predstavljam pripravljenost moje države, da pomagamo pri vzpodbujanju dialoga med sirsko vlado in opozicijo,” je ponudil Rohani.

Sirska opozicija je nad predlogom skeptična, saj je Iran pomemben zaveznik Bašarja al Asada, ki ga Teheran podpira finančno, po navedbah sirske opozicije pa tudi vojaško. “Bilo bi veliko koristneje, če bi iransko vodstvo s sirskega teritorija umaknilo svoje vojaške strokovnjake in borce,” je še zapisala Sirska nacionalna koalicija.

Organizacija za prepoved kemičnega orožja (OPCW) je danes začela proučevati podatke sirskega kemičnega orožja, ki jih je posredoval sirski režim. Pri tem gre za dogovor ZDA in Rusije o uničenju sirskega kemičnega orožja pod mednarodnim nadzorom, do katerega je prišlo zaradi uporabe tega orožja na obrobju Damaska 21. avgusta, ki so jo potrdili tudi inšpektorji ZN.

Študija ameriškega Centra za strateške in mednarodne študije (CSIS) iz leta 2000, ki jo povzema nemška tiskovna agencija dpa, razkriva, da je Sirija iz Nemčije uvozila nekatere industrijske dele, ki bi jih lahko vgradili v naprave za proizvodnjo strupenega plina. Šlo naj bi za posebne mešalnike, visokotemperaturne peči in visokotlačne stiskalnice.

Nemško gospodarsko ministrstvo je ta teden priznalo, da je Nemčija med letoma 2002 in 2006 v Sirijo izvozila 134 ton kemikalij, ki bi jih lahko uporabili za proizvodnjo kemičnega orožja, še navaja dpa.

STA


Najbolj brano