Sindikati za nižje plače, policisti za referendum

Koordinacija stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja je dopoldne oblikovala enoten pisni predlog glede znižanja plač in ga pred 12. uro posredovala vladi, je povedal vodja koordinacije Branimir Štrukelj. Policisti so v 24 urah zbrali zadostno število podpisov, ki omogoča začetek postopka razpisa zakonodajnega referenduma o noveli zakona o dodatnih interventnih ukrepih.

“Koordinacija je danes izpolnila svoj del obljube, ki jo je dala včeraj vladi, da bo pripravila pisni predlog, ki je bil sicer na pogajanjih že zavrnjen, kar je nekoliko paradoksalno,” je danes pojasnil Branimir Štrukelj Foto: Nebojša Tejić/Sta
“Koordinacija je danes izpolnila svoj del obljube, ki jo je dala včeraj vladi, da bo pripravila pisni predlog, ki je bil sicer na pogajanjih že zavrnjen, kar je nekoliko paradoksalno,” je danes pojasnil Branimir Štrukelj Foto: Nebojša Tejić/Sta

LJUBLJANA>“Koordinacija je danes izpolnila svoj del obljube, ki jo je dala včeraj vladi, da bo pripravila pisni predlog, ki je bil sicer na pogajanjih že zavrnjen, kar je nekoliko paradoksalno,” je pojasnil Štrukelj.

Sindikati v pisnem predlogu vladi pristajajo na sedemodstotno znižanje plač ob hkratni odpravi obeh četrtin, ob tem pa so zapisali tudi pogoje za leto 2013, je povedal Branimir Štrukelj. Dodana so napredovanja v nazive, ki so ustavljena že dve leti in pa pogoj, da se umaknejo standardi in normativi v šolstvu, ki izrazito posegajo v javno izobraževalno mrežo, zlasti v vrtce in osnovne šole. To je po njegovih besedah zdaj enoten predlog z izjemo dveh ločenih mnenj policijskih sindikatov, ki se razlikujeta od enotnega mnenja ostalih stavkajočih sindikatov. O podrobnostih ločenih mnenj Štrukelj ni želel govoriti, je pa njihovo stališče zanj razumljivo.

Ali vlada zavlačuje?

Vlada je po njegovih besedah zagotavljala, da se ne more odločiti o nadaljnjih približevanjih, če ne dobi pisnega predloga sindikatov. “Vse bolj dobivam občutek, da vlada iz nam neznanih razlogov zavlačuje, da se na nek način vleče iz pogajanj in da išče razloge, ki krivde ne bi obdržali na njeni strani,” je dodal.

Pojasnil je, da vlada ni izpolnila zavezujočih obljub iz prejšnjih stavkovnih dogovorov s policijskima sindikatoma, ki želita že nekaj časa rešiti nekatera specifična vprašanja, ki tarejo policijo in policiste. Štrukelj pričakuje, da se bo vlada do predloga opredelila že danes in se bodo pogajanja nadaljevala najkasneje v petek.

Minister za delo in vodja vladne pogajalske skupine Andrej Vizjak je v današnjem pogovoru Štruklju dejal, naj se o nadaljevanju pogajanj dogovori z Lidijo Apohal Vučkovič, ki na vladni strani vodi podskupino za pogajanja o stavkovnih zahtevah glede plač in drugih prejemkov javnih uslužbencev. Ob tem je Štrukelj ocenil, “da je to ponovno nek signal, da to ni kakšna resna prioriteta vlade”.

Opozoril je, da je v tem trenutku v stavki 100.000 javnih uslužbencev, ki so razen policistov stavko prekinili, ne pa še končali. Ključne stavkovne zahteve po njegovih besedah v tem sporu niso rešene, sindikati tako pričakujejo, da bo vlada bolj resno pristopila k tem pogajanjem. Zdi se, kot da je njena volja in želja, da bi se z nami dogovorila, po prvem dnevu stavke bistveno padla in da imajo zdaj neko drugo agendo, je še dejal Štrukelj.

Policisti so v 24 urah zbrali zadostno število podpisov

Točnega števila zbranih podpisov še nimajo, a kot pravi predsednik Sindikata policistov Slovenije (SPS) Zoran Petrovič, je bil odziv na terenu zelo dober. Dokončno število podpisov bo znano v petek po seji stavkovnega odbora, Petrovič pa meni, da bo število višje od potrebnih 2500 podpisov, morda tudi čez 3000. Podpise bodo v državni zbor odnesli predvidoma jutri.

Pri sedanjem zbiranju podpisov gre izključno za vprašanje izplačila regresa, namen zbiranja podpisov pa je pokazati vladi, da ne more enostransko uveljaviti svoje volje, je dejal Petrovič. Spomnil je namreč na dogovor iz decembra lani glede interventnih ukrepov, kamor med drugim spada tudi odločitev, da politika ne bo posegala v plače in prejemke iz delovnega razmerja. Kljub temu pa se je že konec marca pokazalo, da bo vlada ta dogovor prekršila, zato policijskih sindikatov “nič več ne zadržuje”, da ne bi sprožili vseh postopkov, ki so v njihovi moči za zavarovanje interesov tistih, ki jih zastopajo, je dejal.

Zato Petrovič meni, da je sedaj čas za bolj korekten socialni dialog, sicer bo tak način ravnanja postal stalnica. A kot pravi, vlada očitno nima resnega namena se pogajati in dogovoriti s sindikati. Predsednik sindikata policistov opozarja, da gre za neenakopravnost javnih uslužbencev, saj je del javnega sektorja regres dobil že ob izplačilu marčevskih plač.

Letošnji regres ne more biti predlog pogajanj

Predstavnik Policijskega sindikata Slovenije Mitja Gregorc pa dodaja, da novejši predpis posega v že prej sklenjene dogovore, pravico do regresa jemlje pa samo tistim uslužbencem, katerim še ni bil izplačan.

Petrovič je še povedal, da želi vlada sedaj z neprepričljivimi argumenti pojasnjevati, zakaj bo posegala v že pridobljeno pravico. Poudaril je, da so vsi sindikati mnenja, da regres za letos 2012 ne more več biti predmet pogajanj, pogovarjajo se lahko le še za regres za leto 2013.

Petrović pravi, da verjame v pravno državo in ne “revolucionarno pravo, kjer si pravne norme prilagajaš cilju”. Gregorc pa celo upa, da bo vlada sprožila ustavno presojo. Tako bo naj o tem odloči ustavno sodišče, ki bo “kot edino pristojno" ugotovilo, ali so taki posegi vlade upravičeni ali ne, meni Gregorc. Do odločitve ustavnega sodišča vlada z enostranskimi ukrepi ne bo mogla doseči svojega namena, v tem času pa bo ta pravica tudi že iztožljiva, je še poudaril.

Hočejo ločeno obravnavo

Na novinarsko vprašanje, ali bi vztrajali pri referendumu, če bodo dosegli izplačilo regresa, je Gregorc odgovoril, da sedaj o tem težko govorijo. Če pa bi se zgodilo, da se bosta zakona o dodatnih interventnih ukrepih in uravnoteženju javnih financ uveljavila, Petrovič pravi, da se lahko zgodi “izjemno širok upor in izjemno ostri konflikti, ki se lahko prenesejo tudi na ulice”.

Policijski sindikati so danes ponovno opozorili, da želijo ločeno obravnavo, saj da na pogajanjih poslušajo stvari, ki se jih ne tičejo. Gregorc pravi, da so zanje nekateri varčevalni ukrepi sprejemljivi ali pogojno sprejemljivi, nekaterih pa ne morejo sprejeti.

Glede samega zbiranja potrebnih 40.000 podpisov za razpis referenduma pa je Petrovič optimističen. Meni, da je to pri 140.000 do 160.000 javnih uslužbencev realen scenarij. Predstavniki sindikatov so danes tudi spomnili, da s stavko nadaljujejo, kot pravijo je dejstvo, da “vsako minuto in vsako uro vlada izgublja denar”.

STA


Najbolj brano