Sindikati upajo na možnost podaje pripomb na zakon o holdingu

Sindikati upajo, da bo današnja seja Ekonomsko-socialnega sveta (ESS) priložnost za podajo pripomb na predlog zakona o državnem holdingu, ki ga bo te dni na izredni seji obravnaval DZ.

 Delodajalci  pričakujejo natančna pojasnila ministra za finance Janeza Šušteršiča o vsebini zakona o državnem holdingu Foto: Stanko Gruden/Sta
Delodajalci pričakujejo natančna pojasnila ministra za finance Janeza Šušteršiča o vsebini zakona o državnem holdingu Foto: Stanko Gruden/Sta

LJUBLJANA> Delodajalci pa pričakujejo natančna pojasnila ministra za finance Janeza Šušteršiča o vsebini zakona. Socialni partnerji so se sicer sejo ESS odločili odpreti za javnost.

Kot je pred sejo ekonomsko-socialnega sveta dejal generalni sekretar Pergama Jakob Počivavšek, je današnja seja prva priložnost za socialne partnerje, da podajo pripombe na predlog zakona o Slovenskem državnem holdingu.

“Zakon je namreč šele en teden javno dostopen. Želeli bi si, da bi bil umaknjen iz parlamentarne procedure oziroma da ne bi bil sprejet in bi se potem s strokovnimi argumenti, na podlagi analiz pregledalo, kakšen je najbolj smotrn način upravljanja z državnimi naložbami,” je dejal.

Počivavšek poudarja, da način sprejemanja zakona o Slovenskem državnem holdingu ni sprejemljiv. “Nismo videli nobene analize. Pri obravnavi na odboru DZ se je izkazalo, da vlada sploh še ni obravnavala poročila Agencije za upravljanje kapitalskih naložb RS in da se je kljub temu odločila, da bo spremenila način upravljanja,” je opozoril.

Po Počivavškovih besedah je najprej nujno potrebna strategija upravljanja, institucija, ki bo z državnim premoženjem upravljala, bi morala biti sekundarnega pomena.

“Prepričani smo, da holding predstavlja nevarnost za državno premoženje, možnost izčrpavanja družb, prelivanja sredstev. Vprašanje je, kako bo s slabimi terjatvami; menimo, da je takšna oblika, ki vsebuje tudi slabo banko, izjemno netransparentna,” je dejal Počivavšek in dodal, da ne gre samo za vprašanje Kapitalske družbe, temveč tudi za ostali del premoženja, s katerim je treba odgovorno upravljati.

Generalni sekretar Združenja delodajalcev Slovenije Jože Smole je medtem dejal, da se zakonski predlog neprenehoma spreminja, zato želi počakati, katera bo zadnja različica zakona, ki jo socialnim partnerjem danes predstavlja minister Šušteršič. “Šele potem se velja odločati. Po današnji predstavitvi bomo lažje dali oceno o zakonu,” je zatrdil in dodal, da je glede na trenutno stanje treba ukrepati, “kako, pa je seveda drugo vprašanje”.

Ministrstvo za finance naj bi na seji ESS predstavilo kompromisne rešitve predloga zakona o Slovenskem državnem holdingu. Predlog zakona je uvrščen na izredno sejo DZ, poslanci pa bi lahko glede na dinamiko dela o njem odločali že v četrtek.

STA


Najbolj brano