Sindikati so proti programu reform

Tako sindikati kot delodajalci imajo veliko povedati na račun nacionalnega programa reform. Predvsem prvi so odločeni, da ne bodo pristali na nižanje plač v javnem sektorju. Finančni minister Uroš Čufer napoveduje, da se bodo o podrobnostih še pogovarjali.

Predsednik konfederacije Branimir Štrukelj Foto: Daniel Novakovic
Predsednik konfederacije Branimir Štrukelj Foto: Daniel Novakovic

LJUBLJANA > Na predlog nacionalnega reformnega programa imajo pripombe tako delodajalci kot sindikati, se je pokazalo na včerajšnji seji Ekonomsko socialnega sveta (ESS). Vlada je v osnutku nacionalnega reformnega programa, ki ga je sprejela 1. aprila, zapisala, da bo v letih 2014 in 2015 nadaljevala in okrepila že začete ukrepe in aktivnosti za spodbujanje gospodarske rasti. Reformni program mora skupaj z dopolnjenim programom stabilnosti do konca aprila poslati v Bruselj, kjer bosta dokumenta pomenila podlago Evropski komisiji pri pripravi priporočil članicam.

Podobne pripombe kot na seji ESS je bilo slišati na včerajšnjem četrtem kongresu konfederacije sindikatov javnega sektorja. Predsednik konfederacije Štrukelj je je ponovil, da na dodatno znižanje plač ne bodo pristali. Prav tako se niso pripravljeni pogovarjati o zmanjševanju števila zaposlenih, razen dogovorjenega odpuščanja z nenadomeščanjem do enega odstotka na letni ravni. Notranji minister Gregor Virant je sindikalistom povedal, da verjame v socialni dialog, saj da so se na koncu vedno dogovorili. Upoštevati pa je treba ekonomsko in javnofinančno realnost, je dodal.

Sindikati za umik predlaganih ukrepov

V Konfederaciji sindikatov javnega sektorja menijo, da bi bilo treba predlagane ukrepe umakniti, saj da “temeljijo na skrajnem cinizmu oblasti,” je povedal predsednik konfederacije Branimir Štrukelj. Ugotavlja namreč, da na eni strani napovedujejo spreminjanje začasnih varčevalnih ukrepov v trajne, poseganje v pokojnine, plače in nadomestila, hkrati pa na drugi strani obljubljajo večjo blaginjo državljanov.

V Obrtno-podjetniški zbornici Slovenije poudarjajo, da predlagano besedilo premalo poudarja ukrepe za večje zaposlovanje v zasebnem sektorju. V GZS kot ključno vprašanje omenjajo obdavčitev dela. Po njihovi oceni bi morali razvojne kadre bolj stimulirati. Zavzemajo se za uvedbo socialne kapice, meja pa naj bi bila med 38.000 in 40.000 evri, pravi Goran Novković.

V Zvezi svobodnih sindikatov Slovenije nasprotujejo varčevanju na račun upokojencev in drugih skupin, saj da se bo zaradi tega potrošnja zmanjšala in ne povečala, je dejal izvršni sekretar v zvezi Andrej Zorko. Predlog programa ni bil usklajen s socialnimi partnerji, opozarja.

Še se bodo pogajali

Minister za finance Uroš Čufer je po obravnavi predloga reformnega programa dejal, da ta pomeni nadaljevanje lani sprejetega programa. O podrobnostih pa se bodo še dogovarjali, je zagotovil. “Osnovno izhodišče programa je, da ni nobene spremembe v ekonomski politiki, ki smo jo pripravili že lani, ki jo izvršujemo in ki še ni prinesla vseh pričakovanih rezultatov," je povedal. Glede napovedanega petodstotnega zmanjšanja mase plač v javnem sektorju pravi, da je to še vedno predmet pogajanj. ESS je včeraj obravnaval tudi predlog zakona o začasnem in občasnem delu dijakov in študentov. DK


Najbolj brano