Sindikati pripravljeni na pogajanja o normativih

Predstavniki treh sindikalnih central so v sporočilu za javnost pojasnili, da so ministrstvu za izobraževanje pred tednom dni posredovali dopis, v katerem izražajo pripravljenost za pogajanja o standardih in normativih v vzgoji in izobraževanju. Zato jih petkove navedbe ministrstva o neuspešnih poskusih za nadaljevanje pogajanj presenečajo.

Branimir Štrukelj, glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije Foto: Tamino Petelinsek
Branimir Štrukelj, glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije Foto: Tamino Petelinsek

LJUBLJANA>Branimir Štrukelj v imenu konfederacije sindikatov javnega sektorja, Goran Lukič v imenu Zveze svobodnih sindikatov Slovenije in Marko Marinčič v imenu konfederacije sindikatov Pergam so v sporočilu za javnost danes pojasnili, da so se sindikalni člani delovne skupine za pripravo socialnega sporazuma Znanje in ustvarjalnost kot temelj razvoja 8. novembra na sestanku pri ministru za izobraževanje, znanost, kulturo in šport Žigi Turku dogovorili, da bo vladna stran posredovala stališče vlade o statusu ločenih pogajanj o enem od poglavij socialnega sporazuma.

Dogovora o “prenehanju ognja” se držijo le sindikati

Kot so pojasnili, so se dogovorili tudi, da si bodo z ministrstvom za izobraževanje, znanost, kulturo in šport (MIZKŠ) izmenjali izhodišča za nadaljevanje pogajanj in da v tem času javnosti ne bodo obremenjevali z medsebojnim medijskim obstreljevanjem. “Žal ugotavljamo, da je dano zavezo izpolnila samo sindikalna stran,” so zapisali. Ministrstvu so sindikati 19. novembra posredovali dopis, v katerem je po njihovih navedbah med drugim izražena pripravljenost za pogajanja o standardih in normativih ter o neposrednih pedagoških obremenitvah univerzitetnih delavcev.

Namesto stališč in izhodišč le izjava o zastoju pogajanj

Nasprotno ministrstvo sindikalni strani ni posredovalo “niti stališča vlade glede statusa separatnih pogajanj o enem od področij socialnega sporazuma, niti svojih izhodišč za pogajanja, pač pa je v nasprotju z dogovorom v javnost poslalo nervozno izjavo, v kateri odgovornost za zastoj v socialnem dialogu nespretno prelaga na sindikate”, so poudarili sindikalni člani delovne skupine.

V sindikatih dopuščajo možnost, da se je njihov dopis na poti do ministrstva izgubil, a tudi če se ni, bo vladna stran po njihovem mnenju tokrat javnost zelo težko prepričala, da so sindikati tisti, ki vlečejo enostranske poteze in se niso pripravljeni pogajati.

Pismo ministrstva o prekinjenih pogajanjih

Kot so v petek pojasnili na MIZKŠ, je državna sekretarka Mojca Škrinjar glavnemu tajniku Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije Branimirju Štruklju že poslala pismo s pojasnilom, da so bila pogajanja v okviru socialnega sporazuma prekinjena in da so bili večkratni poskusi za nadaljevanje pogovorov neuspešni.

Sporazum pa določa, da bodo standardi in normativi za področje vzgoje in izobraževanja, ki ne bodo usklajeni v okviru socialnega sporazuma, predmet nadaljnjega usklajevanja s socialnimi partnerji. Zato državna sekretarka sindikatu sporoča, da ministrstvo med sprejemanjem zakona želi “vzpostaviti dialog in s tem nadaljevati prizadevanja za dogovor s socialnimi partnerji”.

STA


Najbolj brano