Sindikati niso navdušeni nad Virantovimi predlogi

Sindikati javnega sektorja danes vladni pogajalski ekipi še ne bodo predstavili odgovora na predlog ukrepov za znižanje plačne mase, saj se bodo nekateri sindikati o tem odločali v prihodnjih dneh. Kar je slišati do zdaj, pa za vladno stran ni pretirano vzpodbudno, je danes dejal vodja koordinacije stavkovnih odborov Janez Posedi.

redsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije ter glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj pa je danes med drugim ponovil, da bi bilo dobro, da vse tri veje oblasti pokažejo, da so same pripravljene na varčevanje in da bi si funkcionarji znižali plače še preden zahtevajo od javnih uslužbencev, da “spet nekaj dajo” Foto: Tamino Petelinsek
redsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije ter glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj pa je danes med drugim ponovil, da bi bilo dobro, da vse tri veje oblasti pokažejo, da so same pripravljene na varčevanje in da bi si funkcionarji znižali plače še preden zahtevajo od javnih uslužbencev, da “spet nekaj dajo” Foto: Tamino Petelinsek

LJUBLJANA> Posedi je pred začetkom pogajanj tudi dejal, da uradnega odgovora koordinacije stavkovnih odborov sindikatov javnega sektorja verjetno sploh ne bo, saj je ločenih mnenj vsaj toliko, kolikor je sindikatov. Ta bodo po njegovem mnenju verjetno morali predstaviti na kakšni širši konferenci, medtem ko bodo na ravni koordinacije skušali pogledati, katera stališča so skupna in ta skupno predstaviti.

Tako od sindikatov tudi ni pričakovati usklajenega protipredloga varčevalnih ukrepov. “To je iluzija,” je povedal Posedi in dodal, da bo moral minister za notranje zadeve in javno upravo Gregor Virant, ki je glavni vladni pogajalec, pokazati “dovolj kreativnosti in spodbuditi sindikate k resnemu razmišljanju”.

Približevalnega predloga ukrepov ne bo, dokler sindikati uradno ne odgovorijo na prvotnega

Virant, ki je danes v DZ v odgovoru na poslansko vprašanje dejal, da pričakuje odgovor sindikatov danes ali najpozneje do četrtka, je ob prihodu na pogajanja dejal, da vlada ne bo podala približevalnega predloga ukrepov, dokler sindikati uradno ne odgovorijo na prvotnega. O podrobnostih novega predloga ni želel govoriti, poudaril je le, da bodo upoštevali “očitno stališče sindikatov”, da je vladni predlog v nekatere dejavnosti posegel bolj kot v druge in ga po tej plati nekateri sindikati jemljejo kot nepravičnega.

“Zaradi vladne strani pogajanja ne bodo stala niti eno minuto,” je dodal. Ob tem meni, da je škoda vsakega zamujenega dneva. Po njegovih besedah si vlada želi skleniti dogovor, v vsakem primeru pa da bo nekaj treba narediti. Če dogovora ne bo in bodo morali poseči po enostranskih ukrepih, kar bi lahko privedlo do zaostrovanja stavk in demonstracij, bo to po njegovih besedah slabo za vse. Zato Virant pričakuje, da se bodo na koncu vendarle dogovorili. “Vlada je pripravljena na kompromise, upajmo, da so sindikati tudi,” je še dodal.

Štrukelj: Vse tri veje oblasti naj pokažejo, da so same pripravljene na varčevanje

Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije ter glavni tajnik Sindikata vzgoje, izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz) Branimir Štrukelj pa je danes med drugim ponovil, da bi bilo dobro, da vse tri veje oblasti pokažejo, da so same pripravljene na varčevanje in da bi si funkcionarji znižali plače še preden zahtevajo od javnih uslužbencev, da “spet nekaj dajo”.

Glede Sviza, ki se bo o vladnem predlogu varčevanja opredeljeval v torek, pa je dejal, da ni bila odločitev nikoli tako nepredvidljiva, kot je zdaj. Signali, ki jih dobivajo s terena, so različni, izražajo pa zlasti izrazito nezadovoljstvo, ker ljudje “ne vedo več, zakaj in čemu naj bi se odrekali”. Vse se namreč “podaljšuje v neko slabo neskončnost, na drugi strani pa ne dobivamo nobenih zagotovil, da bo temu kdaj konec in da bomo izšli iz krize,” je dejal.

Ob tem poudarja, da se v Svizu zavedajo, da se bo treba nečemu odreči, a hkrati ne verjamejo več, da so oblasti sposobne racionalnega dogovora, ki bi bil pravičen. Spomnil je, da je Sviz še vedno v stavki in da je najprej nujen stavkovni sporazum. Če ne bodo našli rešitve, pa dopušča možnost novih stavkovnih aktivnosti.

STA


Najbolj brano