Sindikati ne poznajo krize

Medtem ko dolgoletni predsednik ZSSS Dušan Semolič poziva vlado, naj podjetjem v težavah zagotovi državno pomoč, sindikati v krizi kopičijo premoženje, namesto da bi ga več namenili svojim članom, ki izgubljajo zaposlitev, piše današnji Dnevnik.

Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj, predsednik ZSSS Dušan Semolič in izvršni sekretar ZSSS za ekonomsko področje Lado Rožič Foto: STA
Predsednik Konfederacije sindikatov javnega sektorja Slovenije Branimir Štrukelj, predsednik ZSSS Dušan Semolič in izvršni sekretar ZSSS za ekonomsko področje Lado Rožič Foto: STA

LJUBLJANA > Podatki, ki so jih na Dnevniku analizirali kažejo, da je večina sindikatov svoje premoženje lani še povečala. Najbogatejši je Sindikat vzgoje in izobraževanja, znanosti in kulture Slovenije (Sviz), ki je imel ob treh milijonih evrov prihodkov kar tri četrt milijona evrov presežka. Sviz je te presežke vlagal na banke, kjer je konec leta imel že za 2,4 milijona evrov depozitov, piše Dnevnik.

Časnik se še sprašuje v kolikšni meri sindikati izpolnjujejo enega od svojih temeljnih poslanstev - solidarnost s člani. “Levji delež solidarnostnih sredstev - skupno jih je bilo za 170.000 evrov - so prejeli člani Sviza, ki so jih med drugim prizadele poplave ali pa trpijo zaradi hudih zdravstvenih težav ... Večino sredstev za prizadete v poplavah, skoraj 59.000 evrov, so zbrali s posebno akcijo, medtem ko so iz solidarnostnega sklada za to namenili le 20.000 evrov,” piše Dnevnik.

Na drugem mestu po prihodkih je Zveza svobodnih sindikatov Slovenije, ki je lani imela 2.092.611 prihodkov, sledi Sindikat kovinske in elektroindustrije s 1.363.000 evri prihodkov.

NR


Najbolj brano