Sindikati naj bi pristali na osemodstotno znižanje plač

Sindikalna stran je na sredinih pogajanjih z vlado o predvidenih rezih v plače javnih uslužbencev predlagala znižanje plač za osem odstotkov, hkratno odpravo plačnih nesorazmerij in ohranitev višine regresa na lanskoletni ravni, so danes potrdili v sindikalni pogajalski skupini.

Vodja koordinacije stavkovnih odborov Branimir Štrukelj Foto: Nebojša Tejić/Sta
Vodja koordinacije stavkovnih odborov Branimir Štrukelj Foto: Nebojša Tejić/Sta

LJUBLJANA> Vir v sindikalni pogajalski skupini je potrdil, da je takšen sindikalni predlog v delu, ki se tiče plač in regresa. Drugi morebitni pogoji sindikatov pa zaenkrat niso znani.

Vlada naj bi se do novega sindikalnega predloga opredelila danes do 12. ure, sta se na pogajanjih po besedah vodje koordinacije stavkovnih odborov Branimirja Štruklja dogovorili pogajalski strani.

Vladna stran je kot zadnji pogajalski predlog ponudila odpravo obeh četrtin plačnih nesorazmerij, desetodstotno znižanje plač ter 50-odstotno znižanje mase sredstev za regres. Ob tem so vladni pogajalci poudarili, da je to minimum in da nižje ne morejo.

Sindikati pa so v prvem enotnem pogajalskem predlogu pred tednom dni pristali na sedemodstotno znižanje plač ob hkratni odpravi obeh četrtin plačnih nesorazmerij, ob tem pa so zapisali tudi pogoje za leto 2013. Dodana so napredovanja v nazive, ki so ustavljena že dve leti, in pa pogoj, da se umaknejo predlagani ukrepi na področju standardov in normativov v šolstvu.

S prvim sindikalnim predlogom bi pri plačah na letni ravni prihranili približno 80 milijonov evrov, z drugim približno 120 milijonov evrov, z vladnim pa približno 200 milijonov evrov, kažejo izračuni vlade.

O nadaljevanju pogajanj se še niso dogovorili. Na razpolago za pogajanja so po Štrukljevih besedah verjetno največ še trije termini, in sicer v prihodnjem tednu ponedeljek, četrtek in petek. Dopolnila k predlogu zakona o uravnoteženju javnih financ je namreč mogoče vlagati do 7. maja.

STA


Najbolj brano