Sindikati in vlada se lahko dogovorijo še do srede

Vladna in sindikalna stran sta se po šesturnih pogajanjih spet razšli brez dogovora. Vlada bo še danes na podlagi sindikalnega predloga pisnega sporazuma oblikovala odgovor, na podlagi katerega se bodo sindikati v torek odločili, ali dogovor sprejmejo ali ne.

Vodja vladne pogajalske skupine Andrej Vizjak Foto: STA
Vodja vladne pogajalske skupine Andrej Vizjak Foto: STA

LJUBLJANA> V sredo si bosta strani izmenjali stališča, je povedal minister za delo Andrej Vizjak.

Kot je dejal vodja vladne pogajalske skupine, ima vse manj upanja, saj se pojavljajo stari predlogi, ki jih je vlada že večkrat zavrnila, zlasti glede regresa. Vizjak je pojasnil, da je dobil občutek, da so sindikati pristali na vladni predlog glede letošnjega regresa, vendar sindikati spet predlagajo regres v lanski višini, vendar z izplačilom v dveh obrokih, zdaj in jeseni, kar pa je z vidika proračuna isto.

Vlada bi pristala tudi na 8-odstotno znižanje plač

Vlada v primeru, da sindikati pristanejo na polovično maso denarja za regres, pristaja tudi na 8-odstotno linearno znižanje plač in hkratno odpravo plačnih nesorazmerij, je pojasnil Vizjak. Ob tem je pojasnil, da bi tisti z nižjimi plačami dobili višji regres, tisti z najvišjimi pa najnižjega. Vlada je popustila še glede povračila stroškov za prevoz na delo in pristaja na povrnitev kilometrine v višini osem odstotkov cene neosvinčenega motornega bencina.

Po ministrovih besedah sindikalna stran ni enotna glede predlaganega linearnega znižanja plač, saj se nekateri zavzemajo za kombiniran sistem, pri katerem bi zmanjšali tudi razlike med plačnimi razredi. Dodal je, da bi s tem spet uvedli plačna nesorazmerja, ki jih želijo odpraviti. Za sprejem takšne rešitve je po ministrovih besedah tudi nekaj formalnih ovir. Zasedati bi moral namreč svet za plače, ki pa ni popoln.

Standarde in normative puščajo ob strani

Glede standardov in normativov v šolstvu sta se strani dogovorili, da jih umaknejo iz zakona o uravnoteženju javnih financ, da se o tistih, o katerih je soglasje, dogovorijo v okviru socialnega sporazuma, za ostale pa ni nujno, da bodo usklajeni.

Časa za pogajanja je po Vizjakovih besedah še do srede, saj bo koalicija poskrbela, da bodo členi, o vsebini katerih se pogajajo, ostali odprti in bo še mogoče vlagati dopolnila. V sredo si bosta strani izmenjali stališča, pogajanj pa po Vizjakovih besedah naj ne bi bilo več.

STA


Najbolj brano