Sindikat energetikov zaskrbljen nad ukinitvijo nadzornih svetov

Predsedniki sindikatov v Tešu, Demu in Sengu Danijel Tajnik, Bojan Majhenič in Gorazd Leban ter predsednik sindikata energetike Branko Sevčnikar so zaskrbljeni zaradi ukinitve nadzornih svetov v teh družbah.

V sindikatih v Tešu, Demu in Sengu  so zaskrbljeni zaradi ukinitve nadzornih svetov v teh družbah Foto: STA
V sindikatih v Tešu, Demu in Sengu so zaskrbljeni zaradi ukinitve nadzornih svetov v teh družbah Foto: STA

LJUBLJANA > Bojijo se, da je to le en od korakov do razprodaje energetike, zato ne izključujejo stavke.

V Termoelektrarni Šoštanj (Teš), Dravskih elektrarnah Maribor (Dem) in Soških elektrarnah Nova Gorica (Seng) se bodo prihodnji teden odvili zbori delavcev, na katerih se bodo odločali o nadaljnjih korakih. V sredo pa bodo izvršilni odbori Sindikata dejavnosti energetike Slovenije iz posameznih družb, je na novinarski konferenci v Ljubljani dejal Branko Sevčnikar.

Sodišče bo preverjalo pravilnost ukinitve nadzornih svetov

Na sredinem sestanku izvršilnih odborov bodo dorekli nadaljnje aktivnosti, ki bodo sledile, če se ne bodo uspeli dogovoriti z vodstvom Holdinga Slovenske elektrarne (HSE) po neki normalni poti, se pravi s socialnim dialogom ali dejavnostjo delavcev na zakonodajnem področju. Sveti delavcev so namreč sprožili postopke na sodišču, v katerih bo to preverjalo, ali je bila ukinitev nadzornih sveto skladna z veljavnimi akti, tudi z aktom o ustanovitvi HSE.

Razmišljajo o stavki

Sindikat bo, če v 15 dneh ne bo nobenih uspehov in dogovorov, napovedal stavko v celotnem sistemu, je poudaril Sevčnikar in dodal: “Želimo se pogovoriti, dogovoriti. Če to ni možno, bo stavka.”

Generalni direktor HSE Blaž Košorok bo moral v izogib stavki po njegovih besedah vzpostaviti socialno partnerstvo, predpogoj pa je, da se doseže nično stanje, če se bo ugotovilo, da je bil pri ukinitvi nadzornih svetov kršen postopek.

Če je bila ukinitev nadzornih svetov legitimna, pa od Košoroka pričakujejo dogovor, da v času, dokler se ne razreši problema v HSE, ne bo izvajal enostranskih ukrepov, je poudaril.

Kot je dejal, niti sveti delavcev niti sindikati v nobenem postopku doslej niso bili udeleženi v postopku niti obveščanja, kaj šele soodločanja ali posvetovanja.

Grozi stečaj Holdinga Slovenske elektrarne?

Sevčnikarja skrbi, če se enako dogaja tudi z bankami, ki so dala poroštva za najeta posojila. Če so v teh pogodbah navedbe, da se statusne spremembe ne smejo dogajati brez njihovega soglasja ali obveščanja, potem je po Sevčnikarjevi oceni možno, da bodo te banke zaščitile svoje interese - v tem primeru je po njegovem prepričanju možen tudi stečaj HSE.

“Če bo prišlo do tega, da bodo banke zahtevale vrnitev svojih sredstev, kar skupina HSE v tem trenutku ni sposobna, bo prišlo do unovčitve državnega poroštva,” je še dejal Sevčnikar in dodal, da to pomeni odprodajo skupine HSE.

Sindikati: V ozadju so odprodaja družb, zmanjševanje pravic delavcev, odpuščanja ...

Bojana Majheniča skrbi, da Košorok dela pod mizo, v veliki tajnosti. “Če ima nekdo dobre namene, da hoče nekaj izboljšati, popraviti, potem to tudi javno pove, javno razgrne,” je dejal. Meni, da je v ozadju odprodaja družb iz skupine HSE. Seng, Dem in Teš so tako rekoč obnovljene, v objekte ne bo treba vlagati prihodnjih 20, 30 let, zato so “čudovit plen za velike igralce na evropskem energetskem trgu”.

Tudi za Danijela Tajnika je nedavna poteza o ukinitvi nadzornih svetov zaskrbljujoča. Za to po njegovi oceni verjetno ni razlog poslovanje, ampak zniževanja plač delavcem, odpuščanja v družbah in najbrž rast nekega kapitala na drugi strani, ki mu ne bo kontrole.

Gorazd Leban pa je poudaril, da je vodstvo HSE s tem ukrepom izkazalo veliko nezaupanje do dela nadzornih svetov, pa tudi do direktorjev, ki vodijo te družbe. Z ukinitvijo nadzornih svetov se drastično posega v pravico soupravljanja, je dodal.

STA


Najbolj brano