Sindikalisti: Če nas bo vlada ignorirala, se ve, kaj se lahko zgodi

Nabor 55 ukrepov za izhod iz krize, pod katerim je podpisanih osem sindikalnih central, temelji na izhodiščih za socialni sporazum 2012-2016, ki so jih podpisali tudi delojemalci in vlada. Dokument poskuša obuditi tudi socialni dialog, če ga bo vlada ignorirala, pa se ve, kaj se lahko zgodi in se tudi bo, so danes v Ljubljani dejali sindikalisti.

Bodo sindikati znova šli na ulice? Foto: STA
Bodo sindikati znova šli na ulice? Foto: STA

Predstavniki osmih sindikalnih central so na današnji novinarski konferenci v Ljubljani ob predstavitvi predlaganih ukrepov, združenih v dokumentu Nova pogodba med delom in kapitalom za izhod iz krize, pojasnili, da z njimi odgovarjajo na to, kar se dogaja v državi.

Gre za kritiko ukrepov, ki so bili oblikovani po diktatu nekaterih evropskih institucij oz. kapitala, je uvodoma pojasnil predsednik Svobodnih sindikatov Slovenije Dušan Semolič. Znova je ponovil, da je politika ekstremnega varčevanja, ki jo vodi vlada, pot v revščino. Zamenjati bi jo morali s potjo, ki bo osredotočena na gospodarsko rast, je poudaril.

Predsednik Konfederacije sindikatov Pergam Slovenije Janez Posedi je na tem mestu spomnil, da pri sprejemanju centralnih odločitev EU sodeluje tudi vsakokratni slovenski premier. Tukaj, "kjer ni muh", smo sicer po njegovih besedah zaradi "čudnih poti" privatizacije, korupcije in "več kot zanimivega" kadrovanja.

Med predlaganimi ukrepi sindikalnih central je kar nekaj takih, ki rešujejo vzroke problemov, ne pa le posledic, je ocenil Franc Zupanc iz sindikalne centrale Solidarnost. Zdi se mu namreč, da se v Sloveniji ukvarjamo samo še s posledicami.

Med bolj odmevnimi predlogi sindikatov, katerih cilj je prehod od varčevanja k trajnostnemu razvoju in blaginji, so uvedba davčnih blagajn, kadrovska okrepitev davčnega nadzora, uvedba skupnih javnih naročil za ves sektor država, uvedba davka na finančne transakcije, zvišanje stopnje davka na dohodek pravnih oseb na 20 odstotkov, znižanje števila občin in oblikovanje pokrajin ter olajšanje in pospešitev črpanja evropskih sredstev.

STA


Najbolj brano